avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cont bancar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cont bancar

intre 2 soc comerciale a intervenit un contract; unul dintre parteneri a trecut in contract contul bancar unuia dintre asocietati, invocand faptul ca societatea (un srl mai mic) nu face tranzactii prin banca si nu are un cont propriu;
in aceste conditii, plata facuta de partener in contul asociatului, asa cum a fost indicat in contract e ok?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:27, 13 Septembrie 2011
Cum adica? "unul dintre parteneri a trecut in contract contul bancar unuia dintre asocietati"
Va rog sa explicati mai clar.


Ultima modificare: Luni, 12 Septembrie 2011
cerul, utilizator
Cam ambigua intrebarea , nu am prea inteles ce vreti sa spuneti . Puteti explica mai clar ?
imi cer scuze pt redactarea defectuoasa;
in contract la datele partilor, una dintre societati a trecut in contract contul unuia dintre asociati; reprezentantii acesteia sustin ca srl-ul nu are un cont prin care sa deruleze tranzactii, toate operatiunile le fac cash;
sustin ca a fost inchis si contul acela care se deschide in mod obligatoriu la infiintarea unei soc comerciale
Este obligatoriu ca orice firma sa aiba un cont deschis la banca , ati controlat daca aceasta societate mai exista ?!


Nu se folosesc conturi personale la firma. Ce a spus Doamna Gabriela este perfect adevarat.

Alte discuții în legătură

Capital social varsat in casieria unitatii la infiintare CLASOR CONSULT CLASOR CONSULT Buna ziua, La infiintarea unei societati comerciale se poate varsa capitalul social in casieria unitatii? Exista vre-o restrictie in acest sens? Cu ... (vezi toată discuția)
Companie din strainatate in romania alexonea alexonea Am deschis o companie cu raspundere limitata in Marea Britanie. Doresc sa pot intra in contracte si parteneriate cu societati si asociatii din Romania. Mai ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa imi mut afacerea pe o firma offshore? Amandineig Amandineig Va salut, Mi-a intrat in cap ideea sa imi deschid o firma offshore...problema este ca nu prea am habar cu ce se mananca astea, asa ca ii rog mult pe cei ... (vezi toată discuția)