Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cont bancar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cont bancar

intre 2 soc comerciale a intervenit un contract; unul dintre parteneri a trecut in contract contul bancar unuia dintre asocietati, invocand faptul ca societatea (un srl mai mic) nu face tranzactii prin banca si nu are un cont propriu;
in aceste conditii, plata facuta de partener in contul asociatului, asa cum a fost indicat in contract e ok?
Cum adica? "unul dintre parteneri a trecut in contract contul bancar unuia dintre asocietati"
Va rog sa explicati mai clar.

cerul, utilizator
Cam ambigua intrebarea , nu am prea inteles ce vreti sa spuneti . Puteti explica mai clar ?
imi cer scuze pt redactarea defectuoasa;
in contract la datele partilor, una dintre societati a trecut in contract contul unuia dintre asociati; reprezentantii acesteia sustin ca srl-ul nu are un cont prin care sa deruleze tranzactii, toate operatiunile le fac cash;
sustin ca a fost inchis si contul acela care se deschide in mod obligatoriu la infiintarea unei soc comerciale
Este obligatoriu ca orice firma sa aiba un cont deschis la banca , ati controlat daca aceasta societate mai exista ?!

Nu se folosesc conturi personale la firma. Ce a spus Doamna Gabriela este perfect adevarat.