Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contul 462\"Creditori diversi\"
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contul 462"Creditori diversi"

Un salariat care isi desfasoara activitatea in alta localitate decat isi are sediul angajatorul, cumpara din banii proprii materiale de curatenie de la un hipermarket de acolo. Trimite factura si bonul fiscal.
Banii cheltuiti pe materiale i se vireaza in contul bancar personal, odata cu salariul.
In aceasta situatie inregistrarile de mai jos sunt corecte?
6028.mc=401.metro
401.metro=5311
5311=462.salariat X
462.salariat X=5121
Multumesc!
542 se foloseste
@ovidiu7676 nu se foloseste contul 542, atata timp cat salariatul nu a beneficiat de avans de trezorerie ridicat din casieria societatii.

Contul 542 Avansuri de trezorerie

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta avansurilor de trezorerie.

Contul 542 "Avansuri de trezorerie" este un cont de activ.

In debitul contului 542 "Avansuri de trezorerie" se inregistreaza:
- avansurile de trezorerie acordate (531);
- diferentele favorabile de curs valutar aferente avansurilor de trezorerie in valuta, la incheierea exercitiului financiar (765).

In creditul contului 542 "Avansuri de trezorerie" se inregistreaza:
- avansurile de trezorerie justificate prin achizitia de stocuri (301 la 303, 331 la 346, 361, 371, 381, 401);
- diferentele nefavorabile de curs valutar, aferente avansurilor de trezorerie in valuta, la lichidarea acestora sau la incheierea exercitiului financiar (665).

Soldul contului reprezinta sumele acordate ca avansuri de trezorerie, nedecontate.

@irina_19, inregistrarea este corecta atat timp cat sumele nu raman pentru mult timp in cont 462 si se restituie salariatului.