Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... admisibilitate actiune pentru daune morale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

admisibilitate actiune pentru daune morale

Am urmatoarea speta: actiune civila promovata la instanta penala - ucidere din culpa - daune materiale si daune morale, fond si recurs. Partile civile nu sunt multumite de cuantumul daunelor morale. Gasesc vreun temei in baza caruia sa introducem actiune pentru aceste daune in fata instantei civile???
Art.20 alin.3 C.p.p. se refera la daunele nascute dupa pronuntarea hotararii penale de prima instanta.
Daca puteti invoca asemenea daune, actiunea civila separata este admisibila.
Daca nu si este vorba de aceleasi daune morale solicitate in procesul penal pe latura civila, dar care nu au fost acordate de instanta penala la cuantumul solicitat, atunci exista autoritate de lucru judecat.
sunt aceleasi daune ... :(
va multumesc frumos pentru raspunsuri!
anylad, utilizator