Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tranzactie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tranzactie

In 2008 decembrie prin Sentinta civila am incheiat o Tranzactie cu fostul meu sot in care am impartit imobilele aflate in proprietatea noastra.In urma tranzactiei sotul imi mai datoreaza cu o sulta in valoare de 50000 de lei, care trebuie sa-mi achite in 10 rate la fiecare 6 luni.Am primit prima rata in 2008 decembrie dupa care nu mi-a platit nimic.Am solicitat verbal de mai multe ori, dar nici promisiuni nu am primit.
Intrebarea mea este ce trebuie sa fac ca sa nu pierd aceasta suma?
Executati-l silit rapid pentru ca vine prescriptia in decembrie 2011.

Mergeti repede la un executor judecatoresc cu sentinta definitiva si irevocabila pentru a incepe actiunea de executare silita.
Multumesc mult
Daca in tranzactie sunt stabilite cele 10 rate platibile la interval de 6 luni atunci pentru fiecare dintre cele 10 rate curge un termen de prescriptie de 3 ani ... avand insa in vedere ca de aproape 3 ani nu v-a mai facut nici o plata e indicat sa luati masuri pentru a va recupera silit sulta.