Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... decaderea din drepturile parintesti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

decaderea din drepturile parintesti

sunt divortata si am incredintat minorulin varsta de 5 ani si 8 luni prin hotarare definiva si irevocabila.as dori decaderea totala din drepturi a fostului sot care de 4 ani nu imi plateste pensia alimentara si as vrea sa pot trece copilul pe numele barbatului cu care locuiesc si pe care copilul il cunoaste drept tata,el pe acest barbat deschizand ochii de mic.as dori sa aflu dak este si alta modalitate inafara de plangerea penala pt pensia alimentara.
va multumesc anticipat
Da, pana can dtatal introduce o actiune in instanta.
Dar copilul are aproape 6 ani, nu stie de ce si cum de are alt nume decat dv.? NU a intrebat? Ca e cam marisor sa nu se fi gandit...
nu a intrebat deoarece fostul a purtat numele meu de familie,iar dupa divort am ramas cu acelasi nume de familie.incepand de cand se vor aplica noile legi privind trecerea frontierei?
Daca dv si copilul aveti acelasi nume de familie, de ce vreti sa treceti copilul pe numele altui barbat?
Pastrati si acum fiecare acelasi nume de familie sau rugati viitorul sot sa il schimbe pe al lui.
De la 1 octombrie.
o sa-si schimbe el numele k sa il avem toti la fel.fostul a trebuit sasi schimbe numele.eu si baiatul avem bilete pe 23 oct sa mergem in italia k sotul meu actual,desi nu vem acte locuim impreuna,el lucreaza in italia si mergem la el pt cateva saptamani .am sunat la vama si mi s-a spus k nu se stie dak o sa mai am voie sa trec cu copilul fara consimtamantul fostului sot.sunt derutata pt k nu as vrea sa pierd biletele de avion dak nu o sa putem trece vama