Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Buna ziua.Am o intrebare,este corect sau legal, daca ai lipsit o zi de la lucru,dar fara sa anunti.aceasta zi fiind vinerea iar luni cand ai revenit la servici sa ti-se spuna sa pleci acasa fara sa primesti nici o instintare scrisa ,numai verbal? precizez ca CIM este pe perioada nedeterminata.Va multumesc.
nu, nu este normal, in cazul unei concedieri se emite o decizie de concediere care este adusa la cunostiinta angajatului, iar aceasta decizie se poate contesta la tribunal
Asa ceva constituie un abuz din partea angajatorului .. pentru ziua respectiva puteti fi pontat absent nemotivat, fapt care poate atrage raspunderea disciplinara a dvs.

Mergeti la angajator si incercati sa vorbiti despre situatia dvs , daca va spune ca sunteti concediat atunci sa va comunice decizia de concediere .. de la data comunicarii va incepe sa curga termenul de contestare ... contestatia se va depune la Tribunalul in raza caruia domiciliatia si nu veti plati taxe judiciare.