avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala

am o intrebare.
dupa cat timp pot depune o plangere la politie?
este vorba despre violare de domiciliu,atunci am sunat la 112,a venit politia dar m-am razgandit.
este vorba de 29 august.
mai pot depune plangere acu?
sau mai exact,pana cand pot sa depun?
va multumesc pentru raspunsuri!
TZEPU a scris:

pana cand pot sa depun?

In termen de 60 zile de la 29 aug.

Buna seara .
Plangerea o puteti depune in termen de 2 luni de la data cand ati cunoscut persoana faptuitorului .Dar aveti grija,sa fiti sigur de acest lucru,altfel , caci daca este nevinovata persoana respectiva ,va poate acuza la randul sau de denunt calomnios.
Marius Bote .
Daca a venit politia si s-a incheiat un proces verbal va fi mai usor de dovedit infractiunea.
Ar fi insa bine daca aveti si martori.
Pupteti depune plangerea in termen de 2 luni de la data cunoasterii faptuitorului ( data de la care stiti cine este faptuitorul ) art 284 c.proc.pen.
Plangerea se poate depune in termen de 2 luni,dar daca politia a constatat in procesul verbal ca v-ati razgandit sa depuneti plangere trebuie sa argumentati si de ce doriti sa formulati o noua plangere.

Alte discuții în legătură

Lovire cipriang4s cipriang4s buna seara! in anul trecut 2009 luna a octombriebunica mea a fost lovita de un vecin pe proprietatea fiicei ei, a re un certificat medicolegal de 10-12 zile ... (vezi toată discuția)
Plangere penala corny39 corny39 Care sunt pasii de urmat pentru efectuarea unei plangeri penale ? (vezi toată discuția)
Retragerea plangerii mayu mayu Fratele meu a fost implicat intrun conflict cu tiganii(eu nu le spun romi , fac parte din Europa si asa li se spune peste tot). Eu am picat in zona fara sa ... (vezi toată discuția)