avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemie 0.53 aer expirat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemie 0.53 aer expirat

buna ziua.

Am fost depistat cu o alcoolemie de 0.53 in aer expirat, mi-au fost recoltate probe biologice iar acum trebuie sa astept rezultatul.
Imi poate spune cineva daca pot sa mai fac ceva, sau ce s-ar putea face ca e primadata cand am de lucru cu politia si nu stiu ce sa fac.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Rogojan mihai , utilizator 16:25, 17 Mai 2018
Nu mai aveti ce sa faceti. Va fi sigur un dosar penal pt ca la 0,53 alcoolemie la proba etilotest sigur la proba biologica va iesi aproape dublu, deci infractiune. Singurul sfat pe care vi-l pot da este sa va angajati un avocatcare sa va reprezinte interesele in in fata instantelor.
Depinde cat va iese alcoolemia in sange. Daca e peste 0,80 mg fapta consituie infractiunea de conducere pe drumurile publice avand in sange o imbibatie alcoolica peste limita legala, prevazuta de Oug 195/2002. In aceasta ipoteza se va intocmi dosar penal si exista posibilitatea sa fiti trimis in judecata. Sanctiunea, in cele mai frecvente cazuri este condamnarea la o pedeapsa cu inchisoare cu suspendare conditionata a executarii acesteia.
Daca alcoolemia este sub aceasta limita fapta constituie contraventie si veti primi o amenda si suspendarea permisului de conducere.
deocamdata dureaza 3 saptamani pana vine rezultatul la probele biologice...teoretic ca eu de de 11 luni astept si nimic, si eu mi-am angajat avocat dar cam dejeaba ca am de asteptat pana au chef cei de la cercetari penale sa se ocupe si de dosarul meu, deci cuvantul la ordinea zilei este rabdare si tutun si acuma ai timp sa te gandesti in ce [EDITAT] te-ai bagat cand puteai sa nu conduci baut
Ultima modificare: Duminică, 18 Septembrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
alinaborza a scris:

Depinde cat va iese alcoolemia in sange. Daca e peste 0,80 mg fapta consituie infractiunea de conducere pe drumurile publice avand in sange o imbibatie alcoolica peste limita legala, prevazuta de Oug 195/2002. In aceasta ipoteza se va intocmi dosar penal si exista posibilitatea sa fiti trimis in judecata. Sanctiunea, in cele mai frecvente cazuri este condamnarea la o pedeapsa cu inchisoare cu suspendare conditionata a executarii acesteia.
Daca alcoolemia este sub aceasta limita fapta constituie contraventie si veti primi o amenda si suspendarea permisului de conducere.


Cu siguranta ca alcoolemia va iesi peste 0,80 mg/l, poate chiar peste 1 mg/l.
Buna. In aceeasi situatie sunt si eu.

Alte discuții în legătură

Este bine sa cer recalcularea alcoolemiei? eu45ani eu45ani am fost depistat cu aparatul etilotest cu o alcoolemie de 061 in aerul expirat,ce urmari poate avea acesta fapta si daca e bine sa cer recalcularea,multumesc (vezi toată discuția)
Art. 87, alin. (1) din oug nr. 195/2002 - consecinte stoica gheorghe stoica gheorghe ce consecinte vor fi in cazul in care epilotestul a aratat 0.73 si cele ale recoltari 1.25 find soldat si cu accident fara victime in data 18.09.2008 si find ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie 0.41 nconstantinescu2003 nconstantinescu2003 Stie cineva sa-mi spuna, cat ar fi rezultatul probelor biologice, in cazul in care la etilotest a iesit 0.41? multumesc! (vezi toată discuția)