Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemie 0.53 aer expirat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemie 0.53 aer expirat

buna ziua.

Am fost depistat cu o alcoolemie de 0.53 in aer expirat, mi-au fost recoltate probe biologice iar acum trebuie sa astept rezultatul.
Imi poate spune cineva daca pot sa mai fac ceva, sau ce s-ar putea face ca e primadata cand am de lucru cu politia si nu stiu ce sa fac.

Multumesc
Nu mai aveti ce sa faceti. Va fi sigur un dosar penal pt ca la 0,53 alcoolemie la proba etilotest sigur la proba biologica va iesi aproape dublu, deci infractiune. Singurul sfat pe care vi-l pot da este sa va angajati un avocatcare sa va reprezinte interesele in in fata instantelor.
Depinde cat va iese alcoolemia in sange. Daca e peste 0,80 mg fapta consituie infractiunea de conducere pe drumurile publice avand in sange o imbibatie alcoolica peste limita legala, prevazuta de Oug 195/2002. In aceasta ipoteza se va intocmi dosar penal si exista posibilitatea sa fiti trimis in judecata. Sanctiunea, in cele mai frecvente cazuri este condamnarea la o pedeapsa cu inchisoare cu suspendare conditionata a executarii acesteia.
Daca alcoolemia este sub aceasta limita fapta constituie contraventie si veti primi o amenda si suspendarea permisului de conducere.
deocamdata dureaza 3 saptamani pana vine rezultatul la probele biologice...teoretic ca eu de de 11 luni astept si nimic, si eu mi-am angajat avocat dar cam dejeaba ca am de asteptat pana au chef cei de la cercetari penale sa se ocupe si de dosarul meu, deci cuvantul la ordinea zilei este rabdare si tutun si acuma ai timp sa te gandesti in ce [EDITAT] te-ai bagat cand puteai sa nu conduci baut
Gabriela Pintea, Consilier juridic
alinaborza a scris:

Depinde cat va iese alcoolemia in sange. Daca e peste 0,80 mg fapta consituie infractiunea de conducere pe drumurile publice avand in sange o imbibatie alcoolica peste limita legala, prevazuta de Oug 195/2002. In aceasta ipoteza se va intocmi dosar penal si exista posibilitatea sa fiti trimis in judecata. Sanctiunea, in cele mai frecvente cazuri este condamnarea la o pedeapsa cu inchisoare cu suspendare conditionata a executarii acesteia.
Daca alcoolemia este sub aceasta limita fapta constituie contraventie si veti primi o amenda si suspendarea permisului de conducere.

Cu siguranta ca alcoolemia va iesi peste 0,80 mg/l, poate chiar peste 1 mg/l.
Buna. In aceeasi situatie sunt si eu.