Forum Discuţii juridice Traduceri Procura din Italia folositã la intrarea în România ...
Discuție deschisă în Traduceri

Procura din Italia folositã la intrarea în România trebuie tradusã pentru a produce efecte când ies din România?

buna, as dori sa stiu daca trebuie sa traduc neaparat o procura italiana. sotul meu mi-a facut una la notar italian pt a calatori in Romania cu fiul minor. apostilata si tot in regula. ca sa ma intorc in Italia trebuie s-o traduc in romaneste si s-o legalizez sau poate fi valabil si asa? multumesc mult
Da. Va trebui sa o traduceti la un traducator autorizat si sa legalizati traducerea.
Asigurati-va ca in continutul procurii sunt specificate datele de calatorie dus-intors, Italia - Romania /Romania - Italia.
L.C.
Multumesc mult de tot!
Laura Ciobeica, moderator
as mai avea o intrebare: nu sunt date specifice pe procura, cata valabilitate are? pot s-o folosesc de mai multe ori sau e de facut una noua ori de cate ori calatorim? multumesc
Declaratia acord (asa se numeste) a unuia dintre parinti pentru iesirea din tara cu minorul a celuilalt parinte trebuie sa aiba inscrisa pe ea si perioada in care se calatoreste.
Deci da, trebuie sa faceti cate una de fiecare data cand veti calatori doar dvs. cu copilul.