Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... executare silita
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

executare silita

se poate face executare silita pentru datorii restante la asociatia de proprietari fara a merge in instanta si sa nu ai nici un proces doar cu un executor ?
nu ! executarea silita se poate face doar in baza unei sentinte judecatoresti.
Executorul judecatoresc trebuie sa cuprinda in dosarul de executare o hotarare judecatoreasca definitiva, investita cu formula executorie.Fara o actiune in instanta nu se poate trece asadar la executare silita.
Mai nou am inteles ca ar fi posibil sa se investeasca si intelegerea facuta in cadrul unei medieri. Documentul incheiat de mediator, acceptat si semnat de partile care-au participat la mediere, ar putea fi investi cu formula executorie (in cazul cand una din parti nu respecta intelegerea) si fara a mai fi nevoie de o sentinta judecatoreasca se poate trece la procedura de executare.
Poate ne dau o mana de ajutor, ca sa ne lamurim, mediatorii care sunt aici pe avocatnet.