Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termen de prescriptie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termen de prescriptie

Cine ma poate ajuta spunandu-mi de cand incepe sa curga termenul de prescriptie, si unde gasesc ceva mai detaliat.am vazut ceva in decretul 167/1958.acolo se spune ceva despre inceperea actiunii si nu imi dau seama care actiune , adica de cand s-a constatat sau de cand s-a intamplat. Multumesc
Nu cunoastem speta.Dati-ne cateva amanunte.
buna seara , este vorba despre o cercetare administrativa pentru recuperarea unor sume de bani de la cateva persoane .perioada in care s-a produs prejudiciul a fost iunie2008-oct2008.cercetarea a fost inceputa la inceputul lunii august,iar in cazul in care acesta se termina dupa luna lui octombrie mai poate fi pusi la plata.multumesc sper ca m-am facut inteles
Prescriptia dreptului la actiune in repararea pagubei pricinuite prin fapta ilicita, incepe sa curga de la data cind pagubitul a cunoscut sau trebuia sa cunoasca, atit paguba cit si pe cel care raspunde de ea.