Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 544/2001
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 544/2001

Un deputat doreste in baza legii 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public o situatie detaliata referitoare la valoarea investitiilor pe care o autoritate locala le-a facut pentru constructia unui obiectiv, firma care a castigat licitatia, daca au existat subantreprenori si cine sunt acestia, termenele din contractele de proiectare si executie.De asemenea doreste copii dupa alocarea bugetara si proiectele derulate, executia bugetului, lista proiectelor de investitii si a achizitiilor publice, strategia de dezvoltare a autoritatii.
Suntem obligati sa raspundem acestor solicitari?
Da. Toate aceste informatii sunt de interes public.
O sa detaliez putin. De exemplu programul de achizitii publice pe anul in curs trebuie postat pe pagina de net a institutiei la inceputul anului, dupa aprobarea lui. Deci e cu atat mai mult o informatie de interes public.
Bugetul cat si executia lui, e si el de interes public. Nu stiu ce institutie sunteti pentru ca nu ati detaliat, dar sunt institutii care fac dezbateri publice la aprobarea, modificari pe parcurs ale bugetului. Aici e de discutat caci nu se vine cu prezentari detaliate ci se pun acolo doua, trei pagini de cifre care ar reprezenta bugetul general fara sa se detalieze pe proiecte.
Strategia de dezvoltare e de asemenea obligatorie sa fie postata pe pagina de net.
Pentru informatiile cerute trebuie sa raspundeti. Daca considerati ca e mult ca si cost de multiplicare si institutia nu prea are fonduri alocate, puteti sa trimiteti raspunsul in format electronic. Daca pregatirea raspunsului cere mai mult timp decat cele 30 de zile, anuntati pe cel ce v-a solicitat aceste informatii motivul intarzierii.