Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Caracterul public al unor documente
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Caracterul public al unor documente

Anumite documente ale unei autoritati publice ,de exemplu balanta de verificare, contractele de inchiriere, facturile si documentele de plata ale furnizorilor, au caracter public? Pot fi puse la dispozitia persoanelor care solicita acest lucru?
Potrivit art.5 alin.1 din Legea nr.544/2001, fiecare autoritate sau instituţie publică are obligaţia să comunice din oficiu
următoarele informaţii de interes public:
a) actele normative care reglementează organizarea şi funcţionarea autorităţii sau instituţiei publice;
b) structura organizatorică, atribuţiile departamentelor, programul de funcţionare, programul de audienţe al autorităţii sau instituţiei publice;
c) numele şi prenumele persoanelor din conducerea autorităţii sau a instituţiei publice şi ale funcţionarului responsabil cu difuzarea informaţiilor publice;
d) coordonatele de contact ale autorităţii sau instituţiei publice, respectiv:
denumirea, sediul, numerele de telefon, fax, adresa de e-mail şi adresa paginii de Internet;
e) sursele financiare, bugetul şi bilanţul contabil;
f) programele şi strategiile proprii;
g) lista cuprinzând documentele de interes public;
h) lista cuprinzând categoriile de documente produse şi/sau gestionate, potrivit legii;
i) modalităţile de contestare a deciziei autorităţii sau a instituţiei publice în situaţia în care persoana se consideră vătămată în privinţa dreptului de acces la informaţiile de interes public solicitate.

Prin urmare, informatiile despre care faceti vorbire sunt informatii publice.
Dosarele personale ale angajatilor unei autoritati publice pot fi puse la dispozitia oricarei persoane? Consilierii locali pot avea acces la aceste dosare,din punct de vedere legal?
CRISDIDA, utilizator
CRISDIDA a scris:

Dosarele personale ale angajatilor unei autoritati publice pot fi puse la dispozitia oricarei persoane? Consilierii locali pot avea acces la aceste dosare,din punct de vedere legal?

Raspunsul la ambele intrebari este : Nu
dar fisa postului este de interes public avand in vedere ca scrie atributiile departamentelor..deci atributiile la general?