Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recalculare pensie de intretinere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recalculare pensie de intretinere copil

Buna ziua. Am divortat in anul 2010. Copilul mi-a fost incredintat mie spre crestere si educare. La vremea respectiva s-a stabilit o suma fixa, dupa venitul sotului, pt pensia de intretinere, 150 ron/ luna.( 25% din 601 ron). Intre timp si-a schimbat locul de munca si salariul este cu totul alta decat pe vremea divortului. Intrebarea mea este: cum se procedeaza pt recalcularea pensiei? Pot face asta si fara avocat? De ce acte am nevoie si aprox. cat dureaza? Va multumesc
Actiune in instanta pentru schimbarea cuantumului pensiei. Este totusi recomandat sa apelati la un avocat.