Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal

va rog sa-mi spuneti daca noul cod penal intra in vigoare pe data de 1 octombrie 2011?
prietenul meu savarseste o pedeapsa pentru inselatorie. la comisie i-au prelungit pedeapsa cu inca 6 luni pentru comportament.
intrebarea mea este: daca intra in vigoare noul cod penal are sanse sa iasa mai repede si in cit timp se aplica?
va multumesc.
dl. matahachiro, chiar sunteti avocat? Legea mai favorabila se aplica si celor condamnati definitiv in cazul in care pedeapsa primita este mai mare decat maximul din noua lege, caz in care pedeapsa va scadea la maximul din noua lege.In cazul inselaciunii maximul din noua lege este de 3 sau 5 ani in functie de incadrare in noul cod penal.