avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... care este perioada de preaviz demisie/concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

care este perioada de preaviz demisie/concediere

- stiu ca potrivit noului cod al muncii perioada de preaviz pentru persoanele care detin functii de conducere este de 45 de zile lucratoare.
Intrebarea mele:
1. aceasta perioada de preaviz este in cazul demisiei?
2. care este durata preavizului in cazul in care angajatorul te concediaza?
3. daca esti concediat sub pretextul restructurarii posturilor, angajatorul din sectorul privat este obligat sa iti plateasca salarii compensatorii?
4. daca in perioada de preaviz ai dreptul la ore din programul de lucru ca sa iti cauti un alt loc de munca?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:42, 17 Septembrie 2011
1. In cazul demisie perioada de preaviz este de max. 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie si de max.45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
2. Minim 20 zile lucratoare
3. Numai daca sunt precazute in CCM aplicabil sau RI
4. Nu. Era o clauza in CCMN care nu mai este in vigoare.
bacau73 a scris:

- stiu ca potrivit noului cod al muncii perioada de preaviz pentru persoanele care detin functii de conducere este de 45 de zile lucratoare.
Intrebarea mele:
1. aceasta perioada de preaviz este in cazul demisiei?
2. care este durata preavizului in cazul in care angajatorul te concediaza?
3. daca esti concediat sub pretextul restructurarii posturilor, angajatorul din sectorul privat este obligat sa iti plateasca salarii compensatorii?
4. daca in perioada de preaviz ai dreptul la ore din programul de lucru ca sa iti cauti un alt loc de munca?


1. Codul muncii reglementeaza durata maxima a preavizului in cazul demisiei ... insa acesta este cea prevazuta in c.i.m. si nu poate depasi 45 de zile lucratoare pentru functiile de conducere.
Prin urnare, termenul de preaviz in cazul demisiei este cel prevazut in c.i.m. sau daca ati semnat un act aditional de modificare a acestuia , atunci acesta este cel prevazut in actul aditional semnat.

2. Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 C.mun. beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.

3. Nu este obligat decat daca acest lucru este prevazut in ccm aplicabil angajatorului, in c.i.m. sau in R.I. al angajatorului.
In lipsa unor asemenea prevederi , angajatorul nu este obligat sa va acorde salarii compensatorii.

4. Timpul de munca pe perioada preavizului acordat pentru concediere este cel prevazut in c.i.m. , numai daca prin ccm aplicabil angajatorului, ic.i.m. sau R.I. al angajatorului nu se prevede altceva.
In cazul demisiei , timpul de munca pe perioada preavizului este cel prevazut in c.i.m.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este perioada preavizului in cazul demisiei? biduca biduca Buna ziua am si eu o intrebare, as dori sa plec de la locul de munca actual si as vrea sa stiu care este perioada de preaviz in cazul demisiei?Mentionez ca am ... (vezi toată discuția)
Preaviz elenasiarto elenasiarto Lucrez la o firma privat ca si economist(in C.I.M se mentioneaza ca preavizul este de 45 zile lucratoare).In urma unor neantelegeri patronul m-a chemat sa ma ... (vezi toată discuția)
Contract pe duratã determinatã. demisie georgiana_geo georgiana_geo Buna seara. Am si eu o nelamurire. Lucrez de 2 luni si cateva zile la o firma unde am contract determinat pana in iulie. La inceput am avut contract determinat ... (vezi toată discuția)