avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot cere Politiei o copie de pe integ dosarul?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot cere Politiei o copie de pe integ dosarul?

In calitate de pagubit (reclamant) pot cere politiei copie xerox de pe intreg dosarul?

Dosar ce cuprinde:
- declaratia mea
- fisa de 112
- raportul celor de la criminalistica
- declaratia invinuitului
- declaratia martorului
.... plus ce mai cuprinde dosarul...

Am acest drept? Cine il reglementeaza? Daca nu vrea politistul ce pot sa fac?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:50, 16 Septembrie 2011
Daca procurorul va dispune trimiterea invinuitului/inculpatului in judecata-deci dupa terminarea urmaririi penale-,veti putea solicita copierea acestor inscrisuri.In aceasta etapa,nu puteti solicita aceste inscrisuri,potrivit legii-cod procedura penala.
Nu aveti acest drept. In faza de urmarire penala, dosarul este secret. Puteti sa il studiati cand incepe judecata pe fond, la arhiva penala a instantei sau in sala de judecata, cu o jumatate de ora inainte de infatisare.
Multumesc mult pentru raspunsuri si promptitudine. Mai rar asa...
Chestiunea este discutabila.
Eu, dupa ce am insistat in mod deosebit cca 2 luni...am reusit sa obtin copii xerox.
Nu este insa deloc o regula, ceea ce inseamna ca depinde de mai multi factori si este cam deranj din partea avocatului...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este sau nu secret dosarul in faza de urmarire penala ? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI A obtinut cineva castig de cauza prin hotarare judecatoreasca in ipoteza in care procurorul refuza sa raspunda la o cerere de studiere a dosarului penal cand ... (vezi toată discuția)
Drepturile avocatului in faza urmaririi penale - consultare dosar IPopovici IPopovici Buna ! Intrebarea mea este daca in faza urmarii penale avocatul are dreptul de a consulta dosarul iar daca are acest drept care este rostul ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva actelor de urmarire penala mariaLazar mariaLazar Am fost pusa sub invinuire pentru infractiunea prev. de art. 290 (fals in inscrisuri sub semnatura privata). Am primit o citatie de la procuror, in fata caruia ... (vezi toată discuția)