Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot cere Politiei o copie de pe integ dosarul?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot cere Politiei o copie de pe integ dosarul?

In calitate de pagubit (reclamant) pot cere politiei copie xerox de pe intreg dosarul?

Dosar ce cuprinde:
- declaratia mea
- fisa de 112
- raportul celor de la criminalistica
- declaratia invinuitului
- declaratia martorului
.... plus ce mai cuprinde dosarul...

Am acest drept? Cine il reglementeaza? Daca nu vrea politistul ce pot sa fac?
Daca procurorul va dispune trimiterea invinuitului/inculpatului in judecata-deci dupa terminarea urmaririi penale-,veti putea solicita copierea acestor inscrisuri.In aceasta etapa,nu puteti solicita aceste inscrisuri,potrivit legii-cod procedura penala.
Nu aveti acest drept. In faza de urmarire penala, dosarul este secret. Puteti sa il studiati cand incepe judecata pe fond, la arhiva penala a instantei sau in sala de judecata, cu o jumatate de ora inainte de infatisare.
Multumesc mult pentru raspunsuri si promptitudine. Mai rar asa...
Chestiunea este discutabila.
Eu, dupa ce am insistat in mod deosebit cca 2 luni...am reusit sa obtin copii xerox.
Nu este insa deloc o regula, ceea ce inseamna ca depinde de mai multi factori si este cam deranj din partea avocatului...