Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... promovare studii superioare referent - primarie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

promovare studii superioare referent - primarie

Va rog sa-mi spuneti cum se face promovarea de pe studii medii pe studii superioare a unui referent II - angajat contractual in cadrul unei primarii.
Ultima promovare a fost in 2009 din debutant in referent III.
Am absolvit acum facultatea de administratie publica.
Este necesara elaborarea unui regulament de catre primarie?
Trebuie o anumita vechime in functia din care se promoveaza ?
In ce functie se face promovarea si cu ce salariu?
Rog precizati si baza legala!
Va multumesc anticipat!
S-a organizat examenul l-am luat. Imi spuneti, va rog ce salariu voi avea!
Acum ca si referent II am 690 lei nu beneficiez de niciun spor (am vechime sub 3 ani). In noul post de consilier II am inteles ca se va porni de la salariul din OUG 10/2008 din care se scade 25% si se adauga 15%. Am vazut acolo ca salariul este intre limitre minime-maxime. Cum se stabileste in concret ? Are importanta punctajul obtinut la examen? Va multumesc!
Demult, prin tineretea mea, exista un HG 775/1998 si un HG 157/1999, emise in aplicarea fostei legi 154/1998, care prevedeau modul de calcul al salariilor intre limite. Problema este ca toate aceste acte normative au fost abrogate de legea 330/2009 si nu a mai pus nimeni nimic in schimb. Ca urmare, mai nou, am vazut ca stabilirea salariului la contractuali se face pornind de la limita maxima a acestuia, asa cum era ea prevazuta de OG 10/2008 (si aceea ca vai de ea). Consilier II nu exista in OG 10/2008, ci doar inspector de specialitate II, asa ca o sa plec de la salariul acestuia. Deci, fara alte sporuri, va rezulta un salariu brut de 876 RON.
Buna ziua! Sunt personal contractual in cadrul unei institutii publice cu o vechime de 18. Am observat ca din gradul progesional eferent 1a in 2014 am ajuns referent II . este o gresea? Va multumesc!