Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CE ACTE TREBUIE FACUTE DACA MI SE TERMINA CONC.DE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CE ACTE TREBUIE FACUTE DACA MI SE TERMINA CONC.DE MATERNITATE SI FIRMA SI-A INCHIS ACTIVITATEA?

IN DATA DE 8 SEPTEMBRIE MI SE TERMINA CONC.DE MATERNITATE SI TREBUIE SA MERG LA SERVICI,DAR FIRMA UNDE AM LUCRAT SI-A INCHIS ACTIVITATEA.CE ACTE TREBUIE SA-MI FACA ANGAJATORUL,SI AM INTELES CA TREBUIE SA MA DEA IN SOMAJ DACA SI-A INCHIS ACIVITATEA CIT EU AM FOST IN CONCEDIU DE MATERNITATE?SI INAINTE SA INTRU IN PRENATAL NU MI-A ACORDAT CONCEDIUL DE ODIHNA,CE SE INTIMPLA ACUM?TREBUIE SA-MI PLATESCA CONCEDIUL DE ODIHNA DACA FIRMA NU MAI ARE ACTIVITATE (SAU ESTE INCHISA)?VA ROG UN RASPUNS CAT MAI REPEDE CA AM NEVOIE.:help:
Daca firme si-a inchis activitatea prin hotarare a instantei de judecata, atunci trebuia sa desfaca contractele individuale de munca la toti salariatii (inclusiv le cei aflati in maternitate - si indemnizatia o luati in continuare le la Casa judeteana de sanatate).
In aceasta situatie beneficiati de indemnizatie de somaj.
La data incetarii contractului individual de munca vi se va da si compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat.
Va prezentati la firma sa va dea actele de incetare a contractului individual de munca si apoi va prezentati la ALOFM (somaj) sa va faceti dosarul pentru a primi indemnizatia de somaj.