avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... terminarea concediului de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

terminarea concediului de maternitate

buna dimineata nu mi-ati spus ce acte concret trebuie?am inteles ca trebuie sa-mi dea o decizie de suspendare a intreruperii activitatii,decizie de revenire la locul de munca,decizie de incetare a contractului de munca si apoi cu ele trebuie mers la somaj?si banii pt.concediul de odihna trebuie sa mi dea cand mi se intocmesc actele sau inainte de intocmirea lor?ca sa nu ma trezesc ca nu imi plateste concediul ,trebuie sa-mi dea si o decizie de somaj sau se da de la somaj dupa depunerea actelor?va trebui sa stau in somaj sau pot sa ma angajez in alta parte dupa terminarea actelor?cat dureaza intocmirea actelor de somaj,ca eu as vrea sa ma angajez in alta parte cat se poate de repede.:-/:help:
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:18, 5 Septembrie 2008
1. Va duceti la angajator care va da decizia de incetare a contractului individual de munca. Pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj, incetarea contractului individual de munca trebuie sa se faca cu un articol din Codul muncii care permite acest lucru (ex: art.65).
2. Banii cuveniti pentru concediul de odihna cuvenit si neefectuat vi se dau da catre angajator imediat dupa emiterea deciziei de incetare a contractului individual de munca.
3. "Decizia de somaj" nu v-o da angajatorul. Va prezentati la ALOFM (Somaj) cu decizia de incetare a contractului individual de munca si acolo va spune ce acte sa duceti. Intocmirea actelor de somaj dureaza in functie de cat de repede va miscati (intre 1-3 zile).
4. Puteti sa va angajati fara sa mai treceti prin somaj sau in timpul perioadei de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce acte trebuie facute daca mi se termina conc.de maternitate si firma si-a inchis activitatea? daridannah daridannah IN DATA DE 8 SEPTEMBRIE MI SE TERMINA CONC.DE MATERNITATE SI TREBUIE SA MERG LA SERVICI,DAR FIRMA UNDE AM LUCRAT SI-A INCHIS ACTIVITATEA.CE ACTE TREBUIE SA-MI ... (vezi toată discuția)
Cerere de intrare in somaj? daridannah daridannah buna ziua mai am o intrbare trebuie sa fac eu ceva cerere de intrare in somaj catre angajator?cat timp dureaza actele de incetare a contractului de munca dupa ... (vezi toată discuția)
Terminarea concediului pt. cresterea copilului daridannah daridannah buna ziua,azi mi s-a terminat concediul pt.cresterea copilului,si firma la care am lucrat si-a incetat activitatea in vederea reorganizarii activitatii ... (vezi toată discuția)