Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere de intrare in somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere de intrare in somaj?

buna ziua mai am o intrbare trebuie sa fac eu ceva cerere de intrare in somaj catre angajator?cat timp dureaza actele de incetare a contractului de munca dupa terminarea preavizului si in cat timp ma voi putea angaja in alta parte?vreau sa scap cat mai repede de firma la care sunt inca angajata:hm se poate sa nu imi faca inceterea contractului de munca in baza articolului65?va rog sa-mi dati toate detaliile si ce trebuie facut pas cu pas conform legii in vigoare ,ca sa nu fiu inselata de catre angajator si sa beneficiez de toate drepturile cuvenite,:help:va rog mult. cu stima.
La intrebarea cu privire la revenirea din CCC v-am raspuns si la ceasta intrebare.
Reiau: asteptati sa va dea decizia de concediere, dupa scurgerea perioadei de preaviz si va prezentati la ALOFM sa va faceti dosarul de primire a indemnizatiei.
E bine sa va duceti de acum la ALOFM sa luati lista cu actele care trebuie depuse pentru indemnizatia de somaj si sa o verificati cu lista pe care v-o dau eu acum:
- copie act identitate;
- copie certificat casatorie;
- copie certificat nastere;
- copie acte studii;
- copie dupa carnetul de munca;
- adeverinta medicala (de la medicul de familie);
- certificat fiscal (de la fiscul de care apartineti);
- adeverinta salarii pe ultimele 12 luni (anexa 14, va da imprimatul de la Somaj).
Nu puteti beneficia de indemnizatie de somaj decat daca sunteti concediat pentru motive ce nu tin de peroana dvs ca angajat si aveti stagiul de cotizare 12 luni din ultimele 24. Mergeti la ITM cu actele mentionate de d-nul Tudor Valeriu.
daridannah a scris:

buna ziua mai am o intrbare trebuie sa fac eu ceva cerere de intrare in somaj catre angajator?cat timp dureaza actele de incetare a contractului de munca dupa terminarea preavizului si in cat timp ma voi putea angaja in alta parte?vreau sa scap cat mai repede de firma la care sunt inca angajata:hm se poate sa nu imi faca inceterea contractului de munca in baza articolului65?va rog sa-mi dati toate detaliile si ce trebuie facut pas cu pas conform legii in vigoare ,ca sa nu fiu inselata de catre angajator si sa beneficiez de toate drepturile cuvenite,:help:va rog mult. cu stima.

Daca ati facut cerere de incetare a CIM in nici un caz nu veti beneficia de somaj.
Pentru concediere din motive care nu tin de persoana salariatului ar trebui sa fiti in posesia unei comunicari de preaviz pein care va anunta desfintarea postului dvs. si pana la primirea deciziei de concediere si a cartii de munca inchise nu aveti ce face, sigur in situatia in care sunteti intr-un termen rezonabil