Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Schimbarea gradului de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Schimbarea gradului de handicap

Buna ziua

In urma revizuirii dosarului de pensie, Casa Judeteana de Pensii a modificat gradul de handicap din "deficienta functionala accentuata" in "deficienta functionala medie".
Intrebarea este: Poate Casa de Pensii sa faca aceasta modificare tinand cont ca gradul de handicap (lipsa totala a auzului) a fost stabilit de o comisie medicala?
Daca da, in ce baza , iar daca nu, care sunt caile de atac a acestei decizii?
1.decizie 15xxx- numarul dosarului
2.Comisia de expertiza medicala a persoanelor cu handicap constituita in baza OUGnr.102/1999, iar certificatul are trecut la punctul D.Valabilitate - permanent (handicap ireversibil)
deczia care anunta "corectarea" gradului de handicap suna asa
"Urmare a recalcularii drepturilor de pensie, in conformitate cu prevederile OUG nr4/2005, aprobata prin legea nr 78/2005, coroborate cu prevederile HG 733/2005, pentru pensionarul cutarescu se stabilesc urmatoarele drepturi in sistemul public".
Nimic de contestat in privinta recalcularii punctajului, dar exista acea nota de subsol, scrisa de mana, despre care am scis anterior, nota care precede urmatoarea decizie, cea de impunere a sumei "incasate necuvenit"
nicolaie.s, utilizator
In acest caz, trebuie sa mergeti la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din judetul unde aveti domiciliul.

Casa de pensii nu are nicio legatura.
Mai am o intrebare legata de: "Casa de pensii a emis o decizie "privind recalculareapensiei din sistemul public", iar in josul acestei decizii este adaugat cu scris de mana: "revizuire dec.15xxx/2.10.2006 corectat grad handicap (cel corect este cel folosit la inscrierea initiala)."

Ce este cu aceasta revizuire? ati solicitat dumneavoastra? s-a facut din oficiu?
nu vad motivul pentru care casa de pensii sa modifice un act, asa...din senin.
aveti si pensie de invaliditate?

din punctul de vedere al certificatului conform OUG 102/1999 daca este nerevizuibil si nu v-au chemat la evaluare ar trebui sa fie in regula. aici are atributii Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din judetul unde aveti domiciliul.

"in baza acestei note de mana a fost emisa o alta decizie de impunere, a sumei de 9717 RON, insemnand drepturi incasate necuvenit in perioadaxxx-2011!"

Cine a emis decizia de impunere?
dianami, utilizator
dianami a scris:

"in baza acestei note de mana a fost emisa o alta decizie de impunere, a sumei de 9717 RON, insemnand drepturi incasate necuvenit in perioadaxxx-2011!"

Cine a emis decizia de impunere?

Decizia de revizuire a fost luata de Casa de Pensii, iar pensionarul (mama mea) a primit aceasta decizie prin posta. Nestiind ce inseamna nu a luat in seama aceasta "instiintare" care avea si termen de contestatie, dar in momentul in care a primit si decizia de impunere mi-a aratat aceste documente.
Decizia de impunere este emisa de Casa judeteana de pensii [Editat]
Decizie de debit
Nr.../2.09.2011
Dosar pensie nr 155xxx
Urmare a examinarii dosarului de pensie privind pe d-nul/d-na [Editat], nascuta in...fiul/fiica lui...CNP..., domiciliata in...in temeiul art 179 din Legea 263/2010, se stabileste in sarcina numitului(ei [Editat] un debit in suma de 9717 lei, reprezentand pensie incasata necuvenit.
Avand in vedere ca numita [Editat] a beneficiat in perioada 01.10 2008-01.09.2011 de pensie eronat evaluata, pe handicap accentuat, corect fiind handicap mediu, incalcandu-se prevederile art. 2 din normele de aplicare ale HG 1550/2004, creandu-se un prejudiciu ce se va recupera de la dosar nr.155xxx, dosar aflat in plata.

Prejudiciul creat se va recupera conform art.179, alin 1 din Legea 236/2010.
In baza prevederilor art.179, alin. 4 din legea 236/2010, prezenta decizie constituie titlu executoriu.
Cu drept de contestatie in termen de 15 zile de la comunicare la TRIBUNALUL [Editat].

Urmeaza semnaturile indescifrabile ale: director executiv, director executiv adjunct, consilier juridic si viza CFP.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
casa de pensii nu are cum sa modifice un grad de handicap. nu intra in atributiile lor.
mama dumneavoastra s-a pensionat inainte sa implineasca varsta legala de pensionare pentru ca avea certificat de incadrare in grad de handicap accentuat? s-a modificat ceva la acest certificat?
da, s-a pensionat la varsta de 52 de ani, pentru ca avea certificat de incadrare in grad de handicap, nu cunosc gradul de handicap stabilit initial, stiu doar ca desi ii lipseste auzul de la varsta de 2 ani, a fost initial chemata la revizuire din 6 in 6 luni, probabil pana si-au dat seama ca este improbabil sa-i revina auzul la o varsta atat de inaintata.
Daca stiti care ar fi caile de atac impotriva acestor decizii, zic eu aberante, va rog sa ma informati in legatura cu acestea.
Va multumesc.

Ministerul Muncii, Familiei şi Egalităţii de ªanse

Criteriu

din 31/08/2007
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 885bis din 27/12/2007

medico-psihosocial de încadrare în grad de handicap

CAPITOLUL 1
II. EVALUAREAGRADULUI DE HANDICAP ÎN AFECTAREAFUNCŢIILOR AUZULUI*)

HANDICAP ACCENTUAT-Acces la majoritaea locurilor de munca cu conditia evitarii activitatilor de comunicare cu publicul-
ƒ HANDICAP ACCENTUAT ƒ
Pierdere auditiva peste 70 db care se protezeaza greu
nicolaie.s, utilizator