Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... actualizare pensie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

actualizare pensie

potrivit noului cod civil se mai pot demara actiuni in instanta pt majorare pensie intretinere?
Da. Ea se va indexa, trimestrial, cu rata inflatiei. Pe cand veniturile, nu intotdeauna.
Sa vedem cate cereri de micsorare de acum...
va mai exista o pensie de intretinere? cum va stabili instanta care va fi contributia fiecarui parinte?
Da, va exista, e reglementata.
Se va stabili ca si pana acum, insa pentru fiecare parinte.