avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune parti sociale

Buna ziua!

Am un SRL care de o luna de zile este in inactivitate temporara si a carui sediu este expirat( o saptamana).

1. Trebuie sa imi reinnoinesc contractul de inchiriere chiar daca sunt in inactivitate temporara?
2. Pentru a face cesiunea firmei trebuie ca aceasta sa fie in functie( adica sa nu mai fie in inactivitate temporara)?

Multumesc,

Maria Statescu
Cel mai recent răspuns: Roland Mindrila , Avocat 19:54, 19 Septembrie 2011
Cesionarea actiunilor pe care le detineti in firma se poate face oricand doriti prin Registrul Comertului!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificari act constitutiv srl Nata88 Nata88 Buna ziua, As dori informatii/raspunsuri la urmatoarea situatie: Societate comerciala SRL, asociat unic, declarata inactiva, din data de 02.03.2016, ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unui srl PinteaRaul PinteaRaul Buna ziua , De curand am infintat un SRL,cu un singur punct de lucru si am primit o oferta de vanzare a firmei ,precizez ca firma este infintata de 3 luni ,nu ... (vezi toată discuția)
Doresc sa vand un srl cu asociat unic Elena Mihaela Mioara Elena Mihaela Mioara Sunt unic acționar al unei firme, înființate acum 6 luni. Un SRL neplătitor de TVA, cu un mic profit. Cum aș putea să o vând? (vezi toată discuția)