Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesire din tara cu minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesire din tara cu minori

Salut Am o nelamurire..... Cum pot sa plec in vacanta cu avionul in Romania cu nepoata mea minora (mentionez ca locuiesc in spania)Ea este trecuta in pasaportul mamei Pot pleca cu procura ? sau numai tutorele poate.Va multumesc
in cazul dat poate circula numai cu cea in pasaportul careia este trecuta. Ar fi fost nevoie sa aiba pasaport individual si dvs sa vi se dea procura de catre tutore
cocosmin a scris:

Salut Am o nelamurire..... Cum pot sa plec in vacanta cu avionul in Romania cu nepoata mea minora (mentionez ca locuiesc in spania)Ea este trecuta in pasaportul mamei Pot pleca cu procura ? sau numai tutorele poate.Va multumesc

Minorului care este titular al unui pasaport individual sau al unei carti de identitate si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu aceasta numai daca persoana insotitoare prezinta :
- o declaratie a ambilor parinti sau a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care sa cuprinda acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective de catre minor, la statul sau statele de destinatie, la perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria, precum si datele de identitate ale insotitorului respectiv,
- extrasul de cazier judiciar.
Pentru intrarea in Romania nu va este necesar cazierul judiciar. La iesirea din tara, din Romania va este necesar acesta.