Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... infiintare si functionare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

infiintare si functionare PFA

Buna seara,
Am sa expun intai situatia si abia apoi am sa lansez cateva intrebari.
Situatia este urmatoarea - in momentul de fata sunt angajat cu CM intr-o institutie privata de invatamant superior. De cativa ani de zile am contracte de colaborare (cele mai multe pe drept de autor sau prestari servicii) pe care le declar anual. Activitatile depuse se rezuma de cele mai multe ori la organizare de evenimente culturale (festivaluri), insa uneori fac traduceri pentru aceste evenimente.
Si vreau sa-mi infiintez PFA.
Acum intrebarile:
1. Cate coduri CAEN pot trece?
Pentru ca eu consider ca se portivesc urmatoarele:
7021 - activitati de consultanta in domeniul relatiilor publice si al comunicarii (pentru atunci cand fac PR pentru astfel de evenimente / specific ca studiile universitare s-au finalizat cu o diploma in Teatrologie - management cultural)
7430 - activitati de traducere scrisa si orala
(pentru traducerile pe care le fac la evenimente, fie in scris, fie pe cale orala)
8230 - activitati de organizare a expozitiilor, targurilor si congreselor
(ideea de festival de cuprinde pe toate cele enumerate mai sus)
9002 - activitati suport pentru interpretarea artistica (spectacole)
(pentru cazurile in care fac consultanta sau selectie de spectacole)
2. Daca aleg sa am norma fixa de venit insa depasesc norma, voi plati in plus?
3. Inteleg ca orice as alege - norma fixa de venit sau sistem real, oricum am de platit lunar contributii, chiar daca in unele luni nu am niciun contract? Anul acesta de exemplu am inceput astfel de gen de activitati in iunie, e drept ca s-au tinut lant, dar daca si anul viitor e la fel, in perioada ianuarie-iunie platesc contributii de aproximativ 300 lei lunar (mai mult sau mai putin)?!
4. Ca PFA pot incheia o colaborare cu o institutie de stat pe perioada determinata, de 1 an, de exemplu?
5. Care sunt cheltuielile deductibile din impozit si in ce procent? Se deduc lunar sau la final de an?
Va multumesc.
In primul rand, coduri CAEN puteti avea cate doriti, dar ca PFA, trebuie sa demonstrati ca aveti si calificarea necesara pentru desfasurarea acestora.

1. IMPOZIT PE VENIT - 16% din
a) VENITUL NET ANUAL (venituri-cheltuieli deductibile+cheltuieli nedeductibile
sau
b) NORMA ANUALA DE VENIT
2. Contributii la asigurarile sociale de sanatate - 5,5% din
a) VENITUL NET ANUAL si nu mai putin de 5,5% din minim pe economie (670x12) in cazul in care renuntati la CIM
sau
b) NORMA ANUALA DE VENIT
3. Contributii la Pensii - minim 222 RON / luna (puteti plati mai mult daca doriti)
sau
nu platiti daca nu renuntati la CIM.

Calculul si plata se fac trimestrial.

Ca PFA puteti incheia contracte comerciale cu ale PFA, S.C., I.I. sau institutii publice care sa aiba ca obiect al contractului una din activitatile ce le desfasurati conform codurilor CAEN.

Cheltuieli deductibile sunt toate acele cheltuieli care se fac in vederea obtinerii de venituri, conform activitatilor ce le desfasurati.
Se tine cont de acestea (cheltuieli) la calculul impozitului pe venit, daca alegeti sa fiti impozitat in sistem real.
In acest caz, le puteti calcula lunar pentru a avea o evidenta clara si a nu va trezi ca nu aveti cu ce plati la scadenta.
Cornelia Tulpan, Contabil
Va multumesc tare mult.
Inca ceva:
Sunt obligata sa trec toate contractele pe PFA? Daca voi intalni, prin absurd vorbind, pe cineva care prefera conventie civila?
Conditiile incheierii unei conventii civile sunt:

- activitatea sa aiba caracter ocazional, intamplator;
- sa nu fie inscrisa in obiectul de activitate al unitatii si nici prevazuta a se realiza prin posturile cuprinse in statutul de functii al unitatii;
- pentru o asemenea activitate nu se pot stabili cu exactitate timpul de munca, calificarea executantului, mijloacele de realizare;
- pentru realizarea activitatii nu se justifica incadrarea de personal cu contract individual de munca, nici chiar cu timp partial.

In opinia mea, nu puteti incheia conventii civile al caror obiect sa fie una din activitatile ce le desfasurati ca PFA.

www.avocatnet.ro/content/for...
[ link extern ]
Cornelia Tulpan, Contabil
Cred ca cel mai bine pt dvs. este sa va deschideti o Intreprindere individuala, unde platiti un impozit de 16 % pe trimestru, functie de castigurile estimate si ve-ti tine o contabilitate simpla. Daca este necesar puteti face si angajari cu norma intreaga sau partiala. Din cele prezentate de dvs. nu prea cred ca aveti nevoie de angajati. Succes !
O completare (in cazul in care optati pentru norma de venit), fiind vorba de 4 coduri CAEN
7021, 7430, 8230, 9002 norma finala e suma normelor pentru fiecare dintre aceste coduri CAEN.
DACA una dintre activitati nu poate fi impozitata la norma de venit atunci treceti automat la real.