Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare cadastru

In urma cu cca 3 luni am decis, sa iau un credit ipotecar de la banca, unde mi s-a cerut si cadastrul si intabularea apartamentului, obtinut prin mostenire de la unchiul meu, el neavand copii. Astfel, am apelat la o firma de cadastru, care mi-a dat cadastrul dupa 2 luni. In clipa cand m-am prezentat cu toate actele, inclusiv cadastrul si intabularea, la banca, am sesizat ca este o greseala in planul releveu, intrucat holul este trecut de trei ori, cu suprafete diferite. Dar, una din incaperile catalogate drept hol, reprezinta singura baie din casa, iar in Extrasul de Carte Funciara este specificat "apartament 3 camere si dependinte". Astfel, am fost la firma care mi-a facut cadastrul si le-am aratat. Reprezentantul firmei, sau ce era, a rezolvat totul prin scrierea cuvantului baie peste cuvantul hol, pe care la sters cu corectorul, si aplicarea stampilei in locul respectiv, pentru a evita nu stiu ce timp. Este OK aceasta situatie? Sa ma prezint la banca asa? Se poate sa nu imi aprobe creditul banca din cauza acelei greseli din cadastru? Daca nu, ce e de facut? Cum m-ar putea afecta aceasta modificare pe viitor?
Era mai simplu, mai sigur si mai clar daca se refacea plansa cu pricina.