Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Apartamentul nu este ca in cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Apartamentul nu este ca in cadastru

Dupa ce banca a aprobat creditul ipotecar, pot renunta la achizitia apartamentului daca acesta nu corespunde cu cadastrul?(1.are zidul dintre bucatarie si hol spart; in cadastru apare zid.2.are debaraua desfiintata.3.are bucataria mutata pe balcon si s-a zidit o usa care dadea in balcon). Evaluatorul a trecut cu vederea aceste lucruri insa eu nu sunt de acord.Ce pot face? Mentionez ca vanzatorul nu are nicio autorizatie de demolare.
Buna ziua, de regula inainte de a fi semnat contractul, evaluatorul este obligat sa instiinteze banca cu privire la modificarile interioare care nu se regasesc in cadastru imobilului; banca la randul ei va instiinta viitorul cumparator; Unele banci accepta doar un releveu actualizat semnat de un inginer cadastrist pe cand unele nu aproba pana nu se intra in legalitate prin expertiza si si actualizare schita cadastrala la Oficiu de Cadastru. Probabil daca ati apucat sa semnati contractul va fi mai greu de renuntat insa nu imposibil.
Numai bine!