Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament cu modificari prin credit ipotecar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament cu modificari prin credit ipotecar

Buna seara,

Am demarat procesul pentru cumpararea unui apartament cu 3 camere prin credit ipotecar. Am semnat antecontract si am depus toate actele la banca. Creditul pe care vreau sa il obtin este in valoare de 42500 de euro, iar pretul apartamentului este de 56000 de euro diferenta fiind suportata din surse proprii. Astazi a fost finalizata si evaluarea, apartamentul fiind evaluat la 60000 de Euro. Proprietarul a facut niste modificari in apartament care nu apar in releveu. Peretele dintre hol si bucatarie a fost daramat partial si facut gen bar, iar debaraua si camara din bucatarie au fost daramate pentru a mari bucatarie (toti peretii fiind din BCA). Aceste modificari au fost facute cel mai probabil fara a obtine autorizatiile necesare. Cand evaluatorul a facut inspectia apartamentului nu a zis nimic de aceste modificari ca ar trebui refacute cum erau initial, doar si le-a notat. In raportul de evaluare sunt mentionate la rubrica "Modificari fata de schita cadastrala". Tot astazi am fost sa duc evaluarea la banca. Credeti ca vor respinge dosarul din cauza acestor mentiuni din raportul de evaluare. Daca da, care ar fi solutiile? Am inteles ca unele banci accepta doar o expertiza tehnica din partea unui inginer structurist. Pretul evaluat este cu mult peste creditul acordat de banca, deci din punctul asta de vedere nu cred ca ar fi probleme.
Recomnadare: Pana a se cumpara imobilul care prezinta modificari fata de relevu este nevoie de o expertiza tehnica din partea unui inginer structurist pentru a putea intra in legalitetate ulterior chiar daca modificare nu a fost facuta de catre noul proprietar sunteti pasibil de amneda.In urma expertizei in care scrie ca nu sa afectat structura de rezistenta se poate face cu greu o rectificare de cadastru legea 50/1991 art 11 daca nu o sa trebuiasca sa scoateti o gramda de bani pentru a intra in legalitate cu autorizatia de demolare.Nu va bazati ca nu sunteti prinsi sunt destui vecini binevoitori care pot face reclamatie iar noul proprietar e bun de plata.
Buna ziua! Imi puteti spune cum s-a finalizat situatia, banca a acordat creditul, au impus ceva conditii legat de modificarile din apartament? Multumesc!
Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, cum s-a finalizat situatia, banca a acordat creditul, au impus conditii in legatura cu modificarile din apartament? Va multumesc!

Sleipnir23 a scris:

Buna seara,

Am demarat procesul pentru cumpararea unui apartament cu 3 camere prin credit ipotecar. Am semnat antecontract si am depus toate actele la banca. Creditul pe care vreau sa il obtin este in valoare de 42500 de euro, iar pretul apartamentului este de 56000 de euro diferenta fiind suportata din surse proprii. Astazi a fost finalizata si evaluarea, apartamentul fiind evaluat la 60000 de Euro. Proprietarul a facut niste modificari in apartament care nu apar in releveu. Peretele dintre hol si bucatarie a fost daramat partial si facut gen bar, iar debaraua si camara din bucatarie au fost daramate pentru a mari bucatarie (toti peretii fiind din BCA). Aceste modificari au fost facute cel mai probabil fara a obtine autorizatiile necesare. Cand evaluatorul a facut inspectia apartamentului nu a zis nimic de aceste modificari ca ar trebui refacute cum erau initial, doar si le-a notat. In raportul de evaluare sunt mentionate la rubrica "Modificari fata de schita cadastrala". Tot astazi am fost sa duc evaluarea la banca. Credeti ca vor respinge dosarul din cauza acestor mentiuni din raportul de evaluare. Daca da, care ar fi solutiile? Am inteles ca unele banci accepta doar o expertiza tehnica din partea unui inginer structurist. Pretul evaluat este cu mult peste creditul acordat de banca, deci din punctul asta de vedere nu cred ca ar fi probleme.