avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... schimbarea regimului de detentie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

schimbarea regimului de detentie

buna dimineata am o mare problema si cum la noi la romani numai exista sperante am si eu o intrbare poate e cineva care sa ma indrume .Pe data de 26.09.2011 nepotul meu are instanta pentru schimbarea regimului de detentie din regim inchis in semideschis sau deschis .Executa o pedeapsa de 7ani jumate din care a executat 2ani jumate dar pina in prezent nu iau schimbat regimul de si a iesit la munca nu are abateri disciplinare a fost un detinut cu o conduita buna dar regimul tot nu au vrut sa il schimbe .Tot ce vrea e sa poata ajunge intr-un penitenciar mai aproape de casa pentru ca sa poata munci si sa-si vada copilul mai des acesta avind 2ani si 7luni si pe care din cauza distantei de 200 km departare nu-l poate vedea doar la citeva luni acum de la pasti nu la mai vazut.Dar penitenciarele din bucuresti au numai regimuri semideschis -deschis si nu il pot muta cu regimul actual .Mai nou ei nu au de munca si el vrea sa munceasca sa scape de aceasta pedeapsa .Ce ma invata-ti sa fac daca nici instanta nu ii schimba regimul va multumesc.

Alte discuții în legătură

Schimbarea regimului melinaR melinaR Buna seara am si eu o intrbare daca judecatorul delegat si comisia nu schimba regimul de detentie poate cere instantei lucrul acesta dar nici instanta nu e ... (vezi toată discuția)
Schimbarea regimului detentie melinaR melinaR buna seara ma mai pus aceasta intrebare dar in alt mod nepotul meu a ajuns pe alt penitenciar cu regim semideschis acum in urma a doua rapoarte a ajuns inapoi ... (vezi toată discuția)
Schimbarea regimului in detentie elenaelenad elenaelenad care este procedura de schimbare a regimului?de la regim semideschis la deschis.mai are 11 luni pana la eliberarea conditionata. (vezi toată discuția)