Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... schimbarea regimului detentie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

schimbarea regimului detentie

buna seara ma mai pus aceasta intrebare dar in alt mod nepotul meu a ajuns pe alt penitenciar cu regim semideschis acum in urma a doua rapoarte a ajuns inapoi pe regim inchis ma intereseaza dupa cit timp poate face cerere de schimbare aregimului avind in vedere ca era propus la comisie in noiembrie daca e cuminte si nu mai are abateri disciplinare cind poate cere schimbarea regimului multumesc
SA STEA LINISTIT.....nu se face cerere..... din 6 in 6 luni o comisie analizeaza pe fiecare ppl .... si i se aduce la cunostinta decizia la care poate face contestatie in termen la judecatorul delegat , apoi in instanta.....
inainte de 6 luni nici o comisie nu ii va schimba regimul de detentie decit daca continua cu incalcarea regulamentelor si a legislatiei , deci in mai greu ....deci de la deschis la semideschis , de la semideschis la inchis sau chiar maxima siguranta ..... deci rabdare....
catalina.p, utilizator