Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum se calculeaza dobanda legala
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum se calculeaza dobanda legala

Buna ziua. Va solicit intr-o problema care "arde" in colectivul nostru. Ne puteti spune care este formula de calcul a dobanzii legale si in ce lege, ordonanta, circulara etc. apare aceasta formula, deoarece il suspectam pe contabilul sef de un calcul gresit . O simpla notificare primita de la angajator (bugetari) in care apare o suma de restituit reprezentand dobanda legala este suficienta sau notificarea trebuie sa aiba si alte documente atasate ? Este legal ca aceasta suma sa ni se opreasca din salariu fara acordul nostru ? Astept un rapuns urgent.
Pentru a primi un raspuns pertinent este necesar sa precizati natura debitului pentru care se solicita dobanzi.Consultand dictionarul economic veti constata multitudinea de dobanzi posibile.
ContSters145448, utilizator