Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea 416/2001 privind venitul minim garantat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea 416/2001 privind venitul minim garantat

Buna ziua,

Am incercat sa gasesc pe forum aceasta lege.

Stie cineva cum o pot gasi?

Ma intereseaza art. 9 din legea nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, modificata si completata.

Am primit de la primaria sectorului 2 o comunicare prin care mi se respinge cererea de acordare a ajutorului social pe motiv de nerespectarea prevederilor acestui articol si nu stiu ce inseamna.

Multumesc anticipat pentru timpul dumneavoastra.

Cu respect,
Teodora Nenciu

Am aflat de la cei de la asistenta sociala intre timp ca nu pot primi ajutor social pentru ca detin si calculator si laptop si se specifica in anexa 5 din nu stiu ce norme metodologice din 2011 ca daca am doua bunuri de acelasi fel nu se poate acorda ajutor social, de asemenea nu mi se mai acorda nici alocatia complementara pentru familia monoparentala pe acelasi motiv.

teodora.nenciu, utilizator
Multumesc mult!
Voi retine aceste site-uri, dar normele metodologice sunt cele care mi-au respins cererea pentru ca detin si calculator si laptop.

In lista din norme nu este specificat calculator pot face contestatie pentru asta?

[ link extern ] /

Am gasit si un articol de pe avocatnet. ro

www.avocatnet.ro/content/art...

Laptop-ul nu-i permis.

Cu mult drag,
Teo
teodora.nenciu, utilizator
Buna dimineata,

Revin cu o intrebare.
In Anexa 5 a normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat se spune ca este permis - un calculator personal .

Daca familia mea este alcatuita din doua persoane, eu si fetita mea in varsta de 14 ani, nu avem dreptul sa detinem 2 calculatoare personale?

Si nu inteleg daca laptop-ul poate fi considerat calculator personal, el este trecut in mod expres la lista bunurilor nepermise.

Daca ai un calculator personal de tip laptop acesta se incadreaza automat in lista bunurilor nepermise?

Cum se interpreteaza acest punct al normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 416/2001?

Scuze ca revin cu aceasta discutie, dar pentru noi este important sa rezolvam aceasta problema.

Mentionez ca acest laptop l-am cumparat in 2008 cand aveam servici si imi trebuia la vremea aia pentru lucrari pe care le mai faceam si acasa, iar fetita mea avea nevoie de calculator pentru scoala si pentru activitati de editare a unor materiale cu care participa pe atunci la niste concursuri pe internet.

Multumesc mult daca cineva ma poate ajuta sa inteleg aceste formulari neclare ale acestei legi.

Cu deosebita consideratie,
Teodora Nenciu

teodora.nenciu a scris:

In lista din norme nu este specificat calculator pot face contestatie pentru asta?

[ link extern ] /

www.avocatnet.ro/content/art...

Laptop-ul nu-i permis.

Cu mult drag,
Teo
teodora.nenciu, utilizator