Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare cabinet individual de avocatura, mediere, ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare cabinet individual de avocatura, mediere, consultanta juridica

Care sunt pasii pentru infiintarea unui cabinet de avocatura, mediere, consultanta juridica? Intreb fiindca gasesc peste tot similitudini cu PFA/urile, dar nu vad logica formalitatilor de la ORC, inclusiv rezervarea de nume. Pentru sediul social trebuie si extrasul de carte funciara al spatiului incredintat cu contract de comodat? Ctractul de comodat trebuieautentificat?Multumesc
ca sa va infiintati cabinet de avocatura trebuie sa fiti mebru unui barou si definitiv..asta insemana promovarea unor examene...la fel si mediator. sau consultant...nu e asa simplu
Pasul 1. Urmezi cursurile unei facultati de drept din Romania sau dintr-un stat care aplica dreptul latin.
Pasul 2. Intri in Barou si finalizezi perioada de stagiatura.
Pasul 3. Inchei un contract de comodat sau de inchiriere sub semnatura privata cu proprietarul respectivului imobil.
Pasul 4. Transmiti cererea catre barou la care atasati actul de infiintare.
Pasul 5. Obtineti acordul asociatiei de locatari si a vecinilor in cazul in care biroul este intr-o cladire de locuit.
Pasul 6. Va inregistrati la fisc.
succes!
ovidiu7676, utilizator