avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare cabinet individual de avocatura, mediere, ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare cabinet individual de avocatura, mediere, consultanta juridica

Care sunt pasii pentru infiintarea unui cabinet de avocatura, mediere, consultanta juridica? Intreb fiindca gasesc peste tot similitudini cu PFA/urile, dar nu vad logica formalitatilor de la ORC, inclusiv rezervarea de nume. Pentru sediul social trebuie si extrasul de carte funciara al spatiului incredintat cu contract de comodat? Ctractul de comodat trebuieautentificat?Multumesc
Cel mai recent răspuns: ovidiu7676 , utilizator 20:24, 21 Septembrie 2011
ca sa va infiintati cabinet de avocatura trebuie sa fiti mebru unui barou si definitiv..asta insemana promovarea unor examene...la fel si mediator. sau consultant...nu e asa simplu
Pasul 1. Urmezi cursurile unei facultati de drept din Romania sau dintr-un stat care aplica dreptul latin.
Pasul 2. Intri in Barou si finalizezi perioada de stagiatura.
Pasul 3. Inchei un contract de comodat sau de inchiriere sub semnatura privata cu proprietarul respectivului imobil.
Pasul 4. Transmiti cererea catre barou la care atasati actul de infiintare.
Pasul 5. Obtineti acordul asociatiei de locatari si a vecinilor in cazul in care biroul este intr-o cladire de locuit.
Pasul 6. Va inregistrati la fisc.
succes!
Ultima modificare: Miercuri, 21 Septembrie 2011
ovidiu7676, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare cabinet de consultanta juridica dana001 dana001 am terminat facultatea de drept si as dori sa stiu daca pot sa-mi deschid un cabinet de consultati juridice si unde trebuie sa merg sau cu cine trebuie sa iau ... (vezi toată discuția)
Tutorial admitere avocatura roumanie roumanie As dori si eu niste informatii despre ce pasi trebuie sa urmezi ca sa intri in avocatura. Probabil unii gandesc de pe acum ca am terminat facultatea cum a ... (vezi toată discuția)
Gazduire sediu social - birou avocat viorel_dn viorel_dn Buna ziua, Avand in vedere ca societatea la care lucrez isi va muta sediu social (fara activitate) intr-un birou de avocatura , in baza unui contract de ... (vezi toată discuția)