Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este temeiul legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este temeiul legal?

Exista o clauza facultativa care poate fi inclusa in contractul colectiv de munca si anume: clauza de stabilitate.Mai precis aceasta protejeaza angajatii, garantandu-le mentinerea in postul de munca pe o anumita perioada determinata.
Dar nu am gasit nici o clauza prin care sa se protejeze si angajatorul. Chiar o clauza prin care s-ar interzice demisia angajatului pe o anumita perioada de timp este prohibita de lege.
Acum vine si intrebarea mea: exista vreo clauza legala prin care pot fi protejati si angajatorii?
Sper sa nu fie intrebare retorica....
Se stie ca actualul Cod al muncii este favorabil angajatilor. A fost votat in 2003 in conjunctura politica de atunci. Vedeti cine era la guvernare, cine conducea sindicatele etc.
Codul muncii are precizari care raspund intrebarii dvs. chiar daca partial. Sunt convins ca il stiti bine dar va dau cateva articole din acesta pentru a nu mai comenta eu mai mult:
Art. 3. - (1) Libertatea muncii este garantată prin Constituţie. Dreptul la muncă nu poate fi îngrădit.
(2) Orice persoană este liberă în alegerea locului de muncă şi a profesiei, meseriei sau activităţii
pe care urmează să o presteze.
(3) Nimeni nu poate fi obligat să muncească sau să nu muncească într-un anumit loc de muncă
ori într-o anumită profesie, oricare ar fi acestea.

(4) Orice contract de muncă încheiat cu nerespectarea dispoziţiilor alin. (1)-(3) este nul de drept.
Art. 4. - (1) Munca forţată este interzisă.
(2) Termenul muncă forţată desemnează orice muncă sau serviciu impus unei persoane sub
ameninţare ori pentru care persoana nu şi-a exprimat consimţământul în mod liber.
(3) Nu constituie muncă forţată munca sau activitatea impusă de autorităţile publice:
a) în temeiul legii privind serviciul militar obligatoriu;
b) pentru îndeplinirea obligaţiilor civice stabilite prin lege;
c) în baza unei hotărâri judecătoreşti de condamnare, rămasă definitivă, în condiţiile legii;
d) în caz de forţă majoră, respectiv în caz de război, catastrofe sau pericol de catastrofe precum:
incendii, inundaţii, cutremure, epidemii sau epizootii violente, invazii de animale sau insecte şi, în general,în toate circumstanţele care pun în pericol viaţa sau condiţiile normale de existenţă ale ansambluluipopulaţiei ori ale unei părţi a acesteia.
Art. 5. - (1) În cadrul relaţiilor de muncă funcţionează principiul egalităţii de tratament faţă de toţi
salariaţii şi angajatorii.
(2) Orice discriminare directă sau indirectă faţă de un salariat, bazată pe criterii de sex, orientare
sexuală, caracteristici genetice, vârstă, apartenenţă naţională, rasă, culoare, etnie, religie, opţiune politică,origine socială, handicap, situaţie sau responsabilitate familială, apartenenţă ori activitate sindicală, este Interzisă.
(3) Constituie discriminare directă actele şi faptele de excludere, deosebire, restricţie sau
preferinţă, întemeiate pe unul sau mai multe dintre criteriile prevăzute la alin. (2), care au ca scop sau ca efect neacordarea, restrângerea ori înlăturarea recunoaşterii, folosinţei sau exercitării drepturilor prevăzute în legislaţia muncii.
(4) Constituie discriminare indirectă actele şi faptele întemeiate în mod aparent pe alte criterii
decât cele prevăzute la alin. (2), dar care produc efectele unei discriminări directe.
Art. 6. - (1) Orice salariat care prestează o muncă beneficiază de condiţii de muncă adecvate
activităţii desfăşurate, de protecţie socială, de securitate şi sănătate în muncă, precum şi de respectarea demnităţii şi a conştiinţei sale, fără nici o discriminare.
(2) Tuturor salariaţilor care prestează o muncă le sunt recunoscute dreptul la plată egală pentru
muncă egală, dreptul la negocieri colective, dreptul la protecţia datelor cu caracter personal, precum şi dreptul la protecţie împotriva concedierilor nelegale.
"(2) Tuturor salariaţilor care prestează o muncă le sunt recunoscute dreptul la negocieri
colective, dreptul la protecţia datelor cu caracter personal, precum şi dreptul la protecţie împotriva concedierilor nelegale." (O.U.G. nr. 55/2006)
"(3) Pentru munca egală sau de valoare egală este interzisă orice discriminare bazată pe
criteriul de sex cu privire la toate elementele şi condiţiile de remunerare." (O.U.G. nr. 55/2006)
Art. 7. - Salariaţii şi angajatorii se pot asocia liber pentru apărarea drepturilor şi promovarea
intereselor lor profesionale, economice şi sociale.
Art. 8. - (1) Relaţiile de muncă se bazează pe principiul consensualităţii şi al bunei-credinţe.
(2) Pentru buna desfăşurare a relaţiilor de muncă, participanţii la raporturile de muncă se vor
informa şi se vor consulta reciproc, în condiţiile legii şi ale contractelor colective de muncă.
Art. 9. - Cetăţenii români sunt liberi să se încadreze în muncă în statele membre ale Uniunii
Europene, precum şi în oricare alt stat, cu respectarea normelor dreptului internaţional al muncii şi a tratatelor bilaterale la care România este parte.

Exista deja discutii cu privire la modificarea Codului muncii. O modificare importanta, cu care eu sunt de acord, este de a se elimina contractele individuale de munca pe perioada nedeterminata cu cele pe perioada determinata.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc.
Intr-adevar Codul Muncii este de favorabil angajatilor.
Ce sa mai spunem.....platesti cursurile de calificare angajatilor...ei ti le platesc in rate in decurs de cateva luni....iar ei cand vad diploma isi iau la revedere...
Cu unii angajati de-ai mei am facut un act aditional cu valabilitate de 2 ani, introducand clauza de stabilitate si fidelitate, platindu-le lunar un spor.
Angajatul nu poate parasi firma, iar daca o face imi restituie indemnizatia si plateste daune interese daca imi provoaca cu rea vointa prejudicii materiale, morale sau financiare, enumerand toate activitatile pe care nu are voie sa le incalce.
Pot fi considerate clauze in favoarea angajatorului : clauza de neconcurenta, clauza cu privire la formarea profesională, clauza de confidentialitate.