Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... restanta intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

restanta intretinere

daca restanta la intretinere depaseste 500 zile se mai aplica penalizari ?
da
Penalizarile pentru sumele devenite restante se calculeaza conform sistemului propriu de penalizari al fiecarei asociatii. Acesta trebuie sa se incadreze in limitele legii 230/2007 si HG 1588/2007.
Concret daca nu s-a platit intretinerea pentru luna februarie 2009, in suma de 200 lei, pentru aceasta se calculeaza penalizari de maxim 0,2% pentru fiecare zi dupa data scadentei (nu mai devreme de 30 de zile conform legii...).
Daca s-a stabilit ca penalizarea este 0,2%/zi, rezulta logic si matematic faptul ca dupa 500 de zile penalizarea va fi egala cu restanta (200 x 0,2% x 500 = 200) si-aici se opreste calculul.
Dar daca, de exemplu, sistemul propriu de penalizari al asociatiei prevede o penalizare de 0,1% pe zi, se va ajunge ca penalizarea sa fie egala cu restanta dupa 1000 de zile (200 x 0,1% x 1000 = 200). Si in acest caz se opreste calculul dupa aceste 1000 zile.
Alte procente vor da alte rezultate.
Dar atentie, discutam de pima luna de restante si-asa trebuie sa discutam de fiecare luna luata in parte, pentru ca in fiecare luna trecuta de cele 500 zile sau 1000 zile (in exemplele date), apare o alta luna care inca se mai calculeaza.
Calculul penalizarii pentru luna februarie 2009 se opreste in luna iulie 2010 (500 zile), pentru martie 2009 in august 2010, pentru aprilie 2009 in septembrie 2010..., pentru aprile 2010 se opreste in septembrie 2011....in cazul aplicarii a 0,2%/zi.