Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalitati

Buna seara,as dori sa va intreb cum se calculeaza penalizarile unui
restantier in cazul in care valoarea acestora a depasit valoarea restantei
(0.2% pe zi )
Pai valoare penalizarilor nu trebuie sa depaseasca suma penalizata. Asa spune legea si se pare ca stiti acest lucru - la fel si cei de la asociatie care au calculat penalizarile.

Ceea ce nu vreti sa ne spuneti (banuiesc doar, sau poate chiar nu stiti), este ca restantierul despre care vorbiti a mai facut plati partiale, dar numai in contul intretinerii, astfel incat la un moment dat s-a ajuns f. usor la ceea ce vedeti dvs. pe lista de plata: debitul la intretinere = 1500 lei, debitul la penalizari este 1700 lei...

Deci la prima vedere, asa este, da?

....penalizarile unui restantier in cazul in care valoarea acestora a depasit valoarea restantei
(0.2% pe zi )

Ca sa aflati raspunsul corect, mergeti la sediul as. prop., solicitati un desfasurator al calcului penalizarilor, poate si o fisa de cont si atunci va lamuriti.

Daca din toate cele spuse de mine nu se adevereste, atunci s-a gresit si dvs. aveti dreptate - suma penalizarilor nu poate fi mai mare decat suma penalizata.

Cu un procent de 0,2% pe zi, penalizarea ajunge la nivelul de 100% (adica egala cu debitul la care s-a aplicat) dupa fix 500 de zile:
Sa zicem ca am un debit de 45,55 lei x 0,2% x 500 zile = 45,55 lei; aici calcul penalizarilor se opreste, ceea ce inseamna ca cei de la asociatie au dormit in papuci si nu au facut nimic pentru a-l determina pe debitor sa-si achite debitul...
Adam Grecu, utilizator
Daca restanta cumulata este formata din mai multe restante lunare, se poate ajunge ca intr-o luna de vara, la o intretinere mica, penalizarea sa fie mai mare decat acea suma.
dan61 a scris:
..as dori sa va intreb cum se calculeaza penalizarile unui restantier in cazul in care valoarea acestora a depasit valoarea restantei (0.2% pe zi )

Incercam a aexplica prin exemple.
Daca in februarie 2013 suma de plata este 200 lei si aceasta nu se achita devenind restanta, se calculeaza din aprilie 2013 penalizari. Pentru prima luna penalizarea va fi;
200 x 30 zile x 0,2% = 12 lei ce apar pe lista lunii aprilie. In fiecare luna se calculeaza iar penalizarea de 12 lei si asa dupa 10 luni penalizarea va fi 120 lei iar in luna a 17-a penalizarea va ajunge la 204 lei adica a depasit restanta cu 4 lei. Cum legea nu permite depasirea, penalizarea se va opri la 200 lei pentru acea restanta de 200 lei. A 17-a luna este august 2014 ( cand se fac 500 zile de intarziere), iar in lunile urmatoare penalizarea pentru aceasta restanta ramane constanta la 200 lei ca si restanta.
Dar restantierul nu a platit nici restanta din martie 2013 in suma de 300 lei si pentru acaesta se calculeaza luna de luna penalizari de 300 x 30 x 0,2% = 18 lei incepand cu luna mai 2013 pana in luna septembrie 2014 cand se implinesc cele 500 zile si penalizarea acumulata ar fi de 306 lei dar se limiteaza la 300 lei pentru ca nu are voie sa ddepaseasca cei 300 lei restanta.
Si asa luna de luna. Fiecare cota lunara se penalizaeaza iar penalizarea acelei cote creste pana la egalarea cotei.
Un asemenea restantier poate avea pe lista de plata, astazi, in ianuarie 2015, de exemplu restante de 6000 lei formate din cotele neachitate in sume diferite de la luna la luna incepand din februarie 2013 (200+300+180+... =6000). Iar ca penalizari poate avea suma penalizarilor calculate, unele ce au ajuns la cele 500 zile (cele de dinainte de august 2013) si altele inca neajunse la cele 500 zile (dupa august 2013), dar pe total vor fi cu siguranta sub 6000 lei pentru ca penalizarea aferenta fiecarei luni de dinainte de august 2013 nu a depasit niciodata restanta iar cele de dupa august 2013 inca nu au ajuns la 500 zile si implicit nu au egalat ca valoare restanta.