Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sistem de penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sistem de penalitati

Buna seara

Asociatia de proprietari nu are sistem de penalizare propriu , dar la o restanta de 2000 lei apare o penalizare de 952 lei , administratorul sustinand ca sunt penalitatile de la utilitati . Este legal ce a ce face ?
O asociatie nu este obligata sa aiba propriul sistem de penalizari.

Daca insa - ca urmare a neachitarii/achitarii cu intarziere a cotelor de intretinere - furnizorii de utilitati factureaza penalizari conform contractului, atunci acestea vor fi imputate proportional cu restanta celor care inregistreaza astfel de datorii.

In fond, cine ati vrea sa achite aceste penalizari? Vecinii dvs? Vor plati cei care le cauzeaza, e simplu,
Asociatia trebuie sa aibe un sistem de penalizare fiindca asociatia la randul ei plateste penalitati furnizorilor din cauza restantierilor .
Administratorul calculeaza penalitatile in functie de cat s-a stabilit in Comitetul Executiv
C.E. conform HOTARÂRii Nr. 1588 din 19 decembrie 2007
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind
înfiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari

j) stabileste sistemul propriu de penalizari al asociatiei de proprietari pentru restantele
afisate pe lista de plata ce privesc cheltuielile asociatiei de proprietari, conform
prevederilor legale;
Daca asociatia nu are sistem propriu de penalizare, dar exista penalizari calculate de furnizorii de utilitati, atunci aceste penalizari sunt repartizate DOAR restantierilor si se repartizeaza in functie de suma datorata, nu sunt suportate de cei care sunt cu platile la zi.

la suma restanta de 2000 lei penaliatile sunt foarte mari , de 952 lei .
Este foarte simplu sa vedeti daca suma este mare sau nu, adunati total restante din condominiu si total penalizari, si vedeti daca la suma restanta a dumneavoastra corespunde penalizarea .