Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizarile in temeiul legii 230/2007
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizarile in temeiul legii 230/2007

Conform art 49 a lg 230, suma totala a penalitatilor poate depasi suma restantelor la cote de intretinere? In legea 230 se specifica ca nu poate depasi o anumita suma, la ce se refera? Pot fi penalitati de 2.000 lei si suma restantelor la cotele de contributie a intretinerii de 1.000 lei? Doresc daca se poate amanunte. Multumesc

Valoarea penalizarii nu poate depasi suma care a fost penalizata. De exemplu, daca intretinerea lunii x este de 200 de lei si ea nu a fost platita 500 de zile, atunci penalizarea pentru ea ajunge la valoarea de 0,2%*500*200 = 200lei.
Daca suma nu a fost platita 600 de zile, valoarea penalizarii nu poate fi de 0,2%*600*200=240 lei, ci se limiteaza la cei 200 lei, egalul sumei care a fost penalizata, pentru ca altfel ar incalca prevederile legii despre care ati amintit.
Faptul ca exista intretinere totala restanta de 1000 de lei si penalizari de 2000 de lei poate fi foarte usor explicat, prin faptul ca respectiva persoana a platit mai mult pentru restante intretinere si mai putin pentru penalizari (chiar eu am dat un exemplu similar intr-o situatie de calcul al penalitatilor pe care am prezentat-o intr-un topic si este exact aceeasi situatie despre care intrebati dumneavoastra)
drg75, utilizator
Ati inteles bine, legea spune ca suma rezultata din aplicarea penalizarii nu poate depasi suma penalizata. De altfel este un principiub general.
Ce se intampla practic? Suma de 2000 lei pe care ati ales-o ca exemplu este compusa din c/val intretinerii pe zeci de luni in urma. In mod normal asociatia trebuie sa calculeze valoarea penalizarii pentru fiecare luna "neachitata" dupa formula: suma intretinerii x nr. zile intarziere x 0,2% (sau alt procent hotarat).
Daca nr. de zile intarziere este mai mic de 500 zile (in cazul aplicarii procentulului de 0,2% pe zi), atunci suma penalizarii rezultate va fi mai mica decat valoarea la care s-a aplicat penalizarea.
Exemplu:
- valoarea intretinerii = 125,44 lei;
- nr. zile intarziere = 500 zile;
- procentul aplicat = 0,2% pe zi;

Calcul pentru 124 zile: 125,44 x 124 x 0,2% = 31,11 lei;
Calcul pentru 500 zile: 125,44 x 500 x 0,2% = 125,44 lei;
Calcul pentru 510 zile: 125,44 x 510 x 0,2% = 127,95 lei;
..........................................
Ei in acest ultim caz (plata intretinerii dupa 510 zile) cand calculul simplu arata ca valoarea penalizarii este de 127,95 lei - asociatia este fortata de prevederile Legii 230/2007 (asa cum ati aratat si dvs) sa i-a in calcul valoarea penalizarii egala cu suma la care s-a aplicat penalizarea, adica 125,44 lei si nu mai mare...
In practica se intampla insa numeroase alte situatii si vin cu un simplu exemplu: dvs. aveti o restanta de 2000 lei, asociatia calculeaza si afiseaza pe lista de plata o anumita valoare a penalizarii, dvs. mergeti si achitati o suma partiala din intretinere (sa zicem 1500 lei), nu achitati inca nimic din valoarea penalizarii, insa pe lista de plata a lunii viitoare efectuarii platii, valoarea penalizarii este la fel, desi dvs. ziceti ca, uite am achitat 1500 lei, am restanta 500 lei + o suma lunii curente si va inchipuiti ca cineva incalca legea... Nu este asa. Daca v-ati fi achitat intreaga suma a restantei + intreaga suma reprezentand penalizarile, pe lista de plata a lunii urmatoare efectuarii acelor plati era afisata numai suma de plata pentru luna curenta.
In alta ordine de idei, va spun ca daca o as. prop. nu i-a nici-o masura de recuperare a restantelor timp de 500 de zile, inseamna ca nu-si face datoria de bun administrator - desi cunosc multe asociatii care se confrunta cu astfel de situatii din varii motive...
Oricum, dvs. trebuie sa solicitati asociatiei modul de calcul al acestor penalizari si asociatia este obligata de lege sa va puna la dispozitie toate informatiile care tin de aceasta speta pentru a intelege cum s-a ajuns la sumele despre care vorbiti.

Cu speranta ca v-am fost de ajutor in intelegerea problemei penalizarilor.