Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalitati asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalitati asociatie proprietari

buna ziua,
sunt administrator al unei asociatii de proprietari. prin sedinta a adunarii generale s-a stabilit calculul penalitatilor de intarziere de 0,2%/zi. unii restantieri au acumulat penalitati ingrijorator de mari, ce depasesc intretinerea. mentionez ca nu aplic penalitati la penalitati, calculul fiind urmatorul:

LUNA ÎNTREŢINERE FÃRÃ PENALITÃŢI PENALITATI TOTAL
Nov. 2011 133,9 - 133,90
dec.2011 234,22 8,03 242,25
ian.2012 204,74 30,12 234,86
feb.2012 232,92 64,49 297,41
mar.2012 198 112,84 310,84
apr.2012 104,25 173,07 277,32
TOTAL 1108,03 388,55 1.496,58

Penalitati noiembrie =0
Penalitati decembrie =0,2% x 133,9 x 30 zile=8,03 lei
Penalitati ianuarie =0,2% x 234,22 x 30 zile + 0,2% x 133,9 x 60 zile=30,12 lei
Penalitati februarie =0,2% x 204,74 x 30 zile+ 0,2% x 234,22 x 60 zile+0,2% x 133,9 x 90zile=64,49 lei
Penalitati martie =0,2% x 232,92 x 30 zile + 0,2% x204,74 x 60 zile + 0,2% x 234,22 x 90 zile + 0,2% x 133,9 x 120 zile=112,84 lei
Penalitati aprilie= 0,2% x 198 x 30zile + 0,2% x 232,92 x 60zile+0,2% x 204,74 x 90zile+0,2%x234,22x120 zile+0,2% x133,9x150 zile=173,07 lei
am dat in judecata un restantier caruia i-am aplicat penalitati dupa aceasta formula si instanta mi-a dat castig de cauza. sunt pe rol si alte cauze, nedefinitivate .
intrebarea mea este daca formula este corect aplicata, avand in vedere ca penalitatile ajung sa fie foarte mari, iar locatarii isi vor pierde locuintele. mentionez ca asociatia are restante destul de mari, cu penalitati, la r.a.d.e.t.
cunosc ca dupa expirarea termenului de plata dupa afisare urmeaza un termen de gratie de 30 de zile, dar in caz de neplata, se calculeaza retroactiv penalitati si pentru aceste 30 de zile.
in caz ca este gresit calculul, va rog sa imi indicati metoda corecta.
va multumesc.
Conform legii penalizarile nu pot depasi debitul la care s-au aplicat.
In aceste conditii, maximul permis de lege este cota de contributie egala cu suma penalizarilor, nu mai mult.
O mica observatie as avea:
- lunile au numar de zile diferite: ian, mart, mai = 31, febr 28 sau 29, aprilie, iunie au 30;
- calculul este corect daca ziua de scadenta, respectiv ziua afisarii, sunt aceleasi in fiecare luna.

Dar daca instanta v-a acceptat calculul, inseamna ca puteti proceda asa cum ati calculat pana acum si de acum incolo. Acesta este un reper.
va multumesc, mai m-am linistit.
intr-adevar , penalitatile nu pot depasi debitul la care s-au aplicat. daca intretinerea lunii mai este de ex. 200 lei si mie conform calculului aratat imi ies penalitati de 300 lei ar trebui sa ma limitez la 200 lei. dar daca in lunile urmatoare intretinerea scade pentru diverse motive, inseamna ca scad si penalitatile, nu? asta in conditiile in care restanta creste de la luna la luna.
interpretarea cred ca este alta, si anume ca la restante mai mari de 500 de zile eu nu pot calcula penalitati decat pentru maximum 500 de zile, (intretinerea x 500 x 0,2%)astfel penalitatea corespunzatoare lunii respective este egala cu intretinerea lunii respective. dar daca adun si penalitatile lunilor urmatoare pana la zi, imi da o suma mult mai mare decat intretinerea lunii pentru care intocmesc lista. pot reveni si aici cu un exemplu.
care este formula corecta?
multumesc.
Penalizarile intr-adevar nu pot depasi suma la care s-au aplicat/ calculat.
Dar suma penalizarilor poate depasi restanta/ restantele.

Deci, daca am penalizat o suma de 100 lei timp de 500 zile, penalizarea este tot de 100 lei.
Daca se plateste baza integral (restanta de 100 lei) dar nu si penalizarile, acestea din urma raman in continuare ca sume datorate.

Mai clar, daca din baza de 100 se platesc 50 lei, si nici o penalizare, ramane datoria de baza de 50 si penalizarile de 100 (deci mai mult decat baza) dar este perfect corect.

acum chiar m-am linistit, chiar daca s-au nelinistit locatarii restantieri. chiar am avut un caz de plata a bazei, iar penalitatea ramasa, constanta luna de luna, am adaugat-o distinct la rubica de restante. regret cuantumul, dar si formula de calcul a penalitatilor, dar nu am ce face...
multumesc celor care mi-au raspuns si sper sa fi fost de ajutor cui avea nelamuriri similare.