Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contractul de management administrator si director ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contractul de management administrator si director general la societati pe actiuni

Buna ziua,
Ma intereseaza unde se inregistreaza contractele de management al administratorilor si cel al directorului general ( societati pe actiuni).
In situatia in care o parte a membrilor consiliului de administratie sunt administratori neexecutivi ( adica au delegat atributiile de conducerei Directorului general) acestia, trebuie sa incheie contracte de management?
la ORC
,

In situatia in care o parte a membrilor consiliului de administratie sunt administratori neexecutivi ( adica au delegat atributiile de conducerei Directorului general) acestia, trebuie sa incheie contracte de management?

Administratorii neexecutivi nu au contract de management cu societatea.
florinturlete a scris:

,

In situatia in care o parte a membrilor consiliului de administratie sunt administratori neexecutivi ( adica au delegat atributiile de conducerei Directorului general) acestia, trebuie sa incheie contracte de management?

Administratorii neexecutivi nu au contract de management cu societatea.

Cum sa nu aiiba ? Toti administratorii au contract de management / administrare cu societatea. Prin administratori neexecutivi in conformitate cu dispozitiile legii 31 / 1990 cu modificarile facute de 441 / 2006 si oug 82 / 2007 2) se intelege acei membri ai consiliului de administratie care nu au fost numiti directori, in conformitate cu art. 143.