Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Autentificare notariala pentru Contract de Credit ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Autentificare notariala pentru Contract de Credit Prima Casa 4

Buna ziua,
ma intereseaza daca mai este necesara autentificarea la notar a Contractului de Credit incheiat intre Banca si cumparator, in cazul programului Prima Casa 4.
Daca nu mai este necesara, pe ce temei legal poate cere, in continuare, banca creditoare acest lucru? Se poate ataca de catre cumparator aceasta cerinta a bancii? Aceasta cerinta este ceruta doar de una dintre cele 22 de banci care au mai intrat in Prima Casa 4. Astept un raspuns urgent, deoarece trebuie sa inchei contractul de vinzare-cumparare. Va multumesc anticipat !
sunteti sigur ca de fapt nu este vorba despre contractul de ipoteca pe care il redacteaza notarul? de ce ar vrea banca sa autetifice contractul de credit, cand oricum acesta este titlu executoriu.
da, sint sigur ca e vorba despre autentificarea contractului de credit intre banca creditoare si cumparatorul locuintei, adica imprumutatul...autentificare contractului de vinzare-cumparare e altceva si acela e normal sa fie autentificat de catre notar
Se cam vorbeste pe langa subiect. Contractul de imprumut pentru credite acordate in programul prima casa se face in forma autentica pentru ca iclude si o ipoteca legala in favoarea statului. Nu sunt banci care sa nu faca imprumutul in forma autentica. oricum, daca nu s-ar face asa , s-ar face contract de ipoteca care evident s-ar face in forma autentica, costurile sunt aceleasi.
[ link extern ]

Iata aici o parere autorizata. Deci, pina la urma, trebuie sau nu trebuie autentificat Contractul de Credit?
In momentul achizitionarii apartamentului am platit si autentificarea Contractului de Credit. Am vreo sansa sa-mi recuperez suma platita pentru aceasta autentificare?
Multumesc.
jared, utilizator
Poate cineva sa-mi raspunda?
Multumesc.