avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum se pot recupera niste bani imprumutati?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum se pot recupera niste bani imprumutati?

Buna ziua!
As dori sa stiu cum se pot recupera niste bani imprumutati,daca imprumutatul nu mai doreste returnarea acestora.
Precizez ca intre imprumutator si imprumutat nu s-a incheiat niciun contract!
Se poate actiona in instanta imprumutatul?Exista un termen de prescriptie?
Pot participa ca martori mama imprumutatorului si sotia imprumutatului,ambele persoane fiind prezente in mom.in care s-au dat banii imprumutatului.
Va multumesc pentru timpul acordat!
Cel mai recent răspuns: Flavius1984 , utilizator 19:34, 29 Septembrie 2011
alinaborza a scris:

Daca a existat o imposibilitate morala la preconstituirea inscrisului care decurge din raporturile de rudenie, afini, prieteni, contractul poate fi dovedit si cu alte mijloace de proba ( art.1198 C.civ).


Practic, actiunea imi pare a fi inadmisibila:
[ link extern ] /
Suma împrumutată este într-adevăr de 10.000 euro.
Împrumutatul este fratele împrumutătorului,de aceea nu s-a incheiat niciun contract,chitanţă,nimic.
Deci nu pot depune mărturie soţul&nici rudele până la gr.4?
Dacă singurele persoane prezente atunci când au fost daţi banii,erau soţia împrumutatului&mama împrumuttorului,acestea nu pot depune mărturie?
Ce e de făcut pt.recuperarea banilor?
buna seara ,
o plingere la politie pentru inselaciune cam fortat dar astfel va constituiti un inceput de dovada
bafta
Incearca pe amiabil cu el, esaloneaza-i acei 10.000 euro in cateva rate si sa-ti semneze un proces verbal :D, ar fi cel mai simplu.
Ultima modificare: Joi, 29 Septembrie 2011
Flavius1984, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta-urgent!!!!!!!!!!!!!!! feroz feroz Reclamanta R l-a chemat in judecata pe fratele sau paratul P solicitand instantei ca prin hotararea ce se va pronunta sa fie obligat paratul SA-I RESTITUIE ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani împrumutați acghenea acghenea Soția mea a împrumutat o ruda cu o suma destul de mare pe încredere. Fără contract sau ceva scris la mână. Cand a început sa ii ceară din bani ... (vezi toată discuția)
Imprumut Fedora Fedora Sunt la primul mesaj. Daca am postat unde nu trebuie imi cer scuze. In august 2008 dupa ce m-am despartit de sotul meu, inaintand si o cerere de divort, ... (vezi toată discuția)