Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum se pot recupera niste bani imprumutati?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum se pot recupera niste bani imprumutati?

Buna ziua!
As dori sa stiu cum se pot recupera niste bani imprumutati,daca imprumutatul nu mai doreste returnarea acestora.
Precizez ca intre imprumutator si imprumutat nu s-a incheiat niciun contract!
Se poate actiona in instanta imprumutatul?Exista un termen de prescriptie?
Pot participa ca martori mama imprumutatorului si sotia imprumutatului,ambele persoane fiind prezente in mom.in care s-au dat banii imprumutatului.
Va multumesc pentru timpul acordat!
alinaborza a scris:

Daca a existat o imposibilitate morala la preconstituirea inscrisului care decurge din raporturile de rudenie, afini, prieteni, contractul poate fi dovedit si cu alte mijloace de proba ( art.1198 C.civ).

Practic, actiunea imi pare a fi inadmisibila:
[ link extern ] /
Suma împrumutată este într-adevăr de 10.000 euro.
Împrumutatul este fratele împrumutătorului,de aceea nu s-a incheiat niciun contract,chitanţă,nimic.
Deci nu pot depune mărturie soţul&nici rudele până la gr.4?
Dacă singurele persoane prezente atunci când au fost daţi banii,erau soţia împrumutatului&mama împrumuttorului,acestea nu pot depune mărturie?
Ce e de făcut pt.recuperarea banilor?
buna seara ,
o plingere la politie pentru inselaciune cam fortat dar astfel va constituiti un inceput de dovada
bafta
Incearca pe amiabil cu el, esaloneaza-i acei 10.000 euro in cateva rate si sa-ti semneze un proces verbal :D, ar fi cel mai simplu.
Flavius1984, utilizator