Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul la concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul la concediu de odihna

Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Lucrez la acest angajator din 19 mai anul curent.Sunt angajata cu contract de munca, 8 ore pe zi.
Intrebarea mea este daca in acest an am dreptul la concediu de odihna si daca da cate zile?Cum se calculeaza nr de zile de concediu de odihna?

Va multumesc anticipat
Numarul de zile de CO este cel trecut in CIM la angajare.
Pentru acest an se calculeaza proportional cu numarul de luni existente de la incadrare pana la dfarsitul anului, acesta nefiind an calendaristic intreg.
De la anul, daca mai lucrati tot acolo, veti avea dreptul la numarul intreg din CIM.
Depinde cate zile de concediu de odihna aveti in contractul de munca trecute.
Daca aveti (de exemplu) 20, calculul se face:

20 zile co an / 12 luni = 1.6 zile co / luna
8 luni ( mai – decembrie) X 1.66 zile co pe luna = 13.3 zile co aferente perioadei mai - decembrie

13 zile , in principiu, tinand cont ca in luna mai ati inceput contractual de munca din data de 19 :)
Va multumesc mult pentru raspuns si pentru promptitudine.:)
O zi frumoasa