avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul la concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul la concediu de odihna

Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Lucrez la acest angajator din 19 mai anul curent.Sunt angajata cu contract de munca, 8 ore pe zi.
Intrebarea mea este daca in acest an am dreptul la concediu de odihna si daca da cate zile?Cum se calculeaza nr de zile de concediu de odihna?

Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: andreeaelenaionescu , utilizator 10:24, 21 Septembrie 2011
Numarul de zile de CO este cel trecut in CIM la angajare.
Pentru acest an se calculeaza proportional cu numarul de luni existente de la incadrare pana la dfarsitul anului, acesta nefiind an calendaristic intreg.
De la anul, daca mai lucrati tot acolo, veti avea dreptul la numarul intreg din CIM.
Depinde cate zile de concediu de odihna aveti in contractul de munca trecute.
Daca aveti (de exemplu) 20, calculul se face:

20 zile co an / 12 luni = 1.6 zile co / luna
8 luni ( mai – decembrie) X 1.66 zile co pe luna = 13.3 zile co aferente perioadei mai - decembrie

13 zile , in principiu, tinand cont ca in luna mai ati inceput contractual de munca din data de 19 :)
Va multumesc mult pentru raspuns si pentru promptitudine.:)
O zi frumoasa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de odihna Eliza1906 Eliza1906 La 01.08.2018 mi-a incetat CIM dar nu mi-am efectuat CO. La cite zile de CO am dreptul legal. Anul trecut am avut CO in august. (vezi toată discuția)
Plata concediul de odihna visinescuandrei visinescuandrei dac imi iau concediu de odihna luna asta de pe 15 sep-30 sept in aceste zile mai sun platit? daca da cu cat? la un salariu de 800 de lei pe luna si 400 de lei ... (vezi toată discuția)
Modalitate calcul concediu de odihna tituspop2006 tituspop2006 Buna ziua, In cursul anului 2015 am fost detasat din data de 03 augsut, pana pe 30 decembrie de la angajatorul de baza (daca pot sa-i spun astfel) la un alt ... (vezi toată discuția)