avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract individual cu furnizorii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract individual cu furnizorii

Buna ziua! Va rog , daca stie cineva...
Locuiesc la bloc si vreau sa inchei contract individual cu RAJA si RADET. Mentionez ca am instalate repartitoare de caldura la toate caloriferele din apartament, si apometre pentru apa calda si apa rece. In baza carui act normativ pot incheia aceste contracte individuale?. Vreau sa procedez asa pentru ca mi se pare prea incarcata factura la intretinere . Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Adytzu72 , utilizator 11:33, 18 Noiembrie 2011
Asemenea contracte se incheie cu furnizorii numai daca exista vointa din ambele directii. Am observat ca dvs. vreti acest lucru, i-ati intrebat si pe furnizori? Mergeti la dansii cu cereri in acest sens. Chiar mai sus este un topic in care un user ne povesteste ca in CT furnizorul de apa potabila incheie contracte individuale cu fiecare proprietar. Mai sunt si alte localitati din tara care procedeaza la fel, insa trebuie sa va spun ca majoritatea furnizorilor refuza sa faca acest lucru din tot felul de motive / cauze. Unul dintre motive este ca blocurilr vechi din RO au fost construite din punct de vedere al alimentarii apartamentelor cu utilitati, "pe verticala", astfel incat este foarte dificila debransarea/deconectarea unui abonat in cazul in care acesta nu-si respecta obligatiile contractuale.
Acum "aud" ca se discuta un proiect de lege care sa-i oblige pe toti furnizorii de utilitati sa incheie contracte individuale cu consumatorii finali, probabil vor fi puse o multime de conditii din partea acestora. Vom vedea!
Insa nu inteleg de ce vi se pare ca:

Vreau sa procedez asa pentru ca mi se pare prea incarcata factura la intretinere

Nu aveti acces la informatiile privind facturile si consumurile? Aveti alte dubii? Mai sunt si alti proprietari nemultumiti de felul in care va sunt repartizate costurile de as. prop.?

La regia care raspunde de agentul termic in sistem centralizat pentru incheierea unui contract individual trebuie sa aveti distributia agentului termic pe orizontala toti proprietarii apartamentelor din aceeasi scara de bloc care sunt ramasi la sistemul centralizat.Aceasta distributie pe orizontala o promoveaza unele regii din diferite orase pentru a se realiza cu banii proprietarilor si cu meseriasii regiei.Ei spun ca acesta este sistemul de viitor care trebuie implementat pentru ca citirea consumului se face din fata usii apartamentului.Deci nu aveti ce cauta pe acolo povestind de repartitoare pentru ca se vor uita la dvs. nelamuriti.
La regia care raspunde de apa rece puteti sa va adresati pentru a va aproba realizarea unui bransament separat de bransamentul blocului si abia apoi incheierea unui contract individual.Problema este daca se mai aproba bransamentul separat pentru ca de viitor ( zic ei ) este montarea unui distribuitor comun la subsolul blocului de unde se vor lega separat toate apartamentele si se vor incheia contracte individuale.S-au alocat si fonduri Phare pentru a subventiona pretul distribuitorului comun. Primul care doreste separatie v-a plati o taxa unica de bransare pe care o v-a recupera de la cei urmatori.
Precum vedeti dna. Liliana Cris..., mai avem de asteptat pana ce aceste regii ale statului se mai scarpina, se mai scarpina... sa faca ceva chiar daca o lege ii v-a obliga.
Dar cea mai de viitor poate v-a fi aprobarea licentelor de distributie a agentului termic, apei calde, si apei reci pentru mai multor operatori care folosind infrastructura primariilor vor participa la licitatii iar primariile vor alege conditiile promise neaparat mai bune ( macar pe hartie).Asa se v-a sparge un monopol pagubos pentru stat.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Septembrie 2011
johnpescar, utilizator
Buna ziua
Referitor la situatia dumneavoastra am fost interesat si eu de aceasta si prin scormonirea internetului am descoperit in unul din ziarele locale raspunsul R.A.J.A. prin purtatorul de cuvant si va trimit link-ul pentru a citi si dumneavoastra:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numar de persoane trecute la intretinere - punct de lucru bats bats Am un pct de lucru la parterul unui imobil Care este nr de persoane pe care trebuie sa-l inregistrez la asociatie avand in vedere ca toti angajatii mei sunt ... (vezi toată discuția)
Furnizorul de apa rece nu vrea sa-mi faca conectare separata iulia_79 iulia_79 Doresc sa-mi fac bransament individual la apa rece, in schimb societatea in cauza nu-mi accepta dosarul pentru ca trebuie automat sa ma debransez si de la apa ... (vezi toată discuția)
Contract direct cu furnizorul sesa10 sesa10 Va rog, Va adresez tuturor celor ce ma pot ajuta, urmatoarea intrebare: Daca mi-am montat la bloc centrala proprie, adica voi avea caldura si apa calda ... (vezi toată discuția)