Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot obtine somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot obtine somaj?

Sunt elev la o postliceala sanitara, privata, in anul 2. anul trecut, am facut in paralel si academia de muzica, dar din anul 2 am renuntat la muzica. Acum, fiind doar la scoala postliceala, fara a mai fi student/elev la o scoala de stat, am dreptul la somaj?
1. Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca spune ca puteti beneficia de indemnizatie de somaj dupa fiecare forma de invatamant absolvita, cu conditia ca sa fie o forma de invatamant acreditata.
2. Mergeti la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul sa va inregistrati.