avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj pentru absolventi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj pentru absolventi

buna ziua ma framanta o intrebare legata de somaj.
in 2009 am absolvit facultatea si mi am baga dosarul de somaj pt indemnizatie si am primit o.
dar concomitent cu ultimul an de facultate am facut primul an de scoala sanitara postliceala .
acum am terminat si posticeala si as vrea sa mi bag dosar pentru indemnizatie,
intrebarea mea acum este mai am dreptul?tinand cont ca este alta forma de invatamant si ca sanitara este pariculara.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:53, 1 Noiembrie 2011
1. Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca spune ca indemnizaţia de şomaj pentru absolventi se acordã o singurã datã, pentru fiecare formã de învãţãmânt absolvitã.

2. Asadar va prezentati la Agentia de Somaj cu adeverinta de absolvire si veti beneficia de indemnizatie de somaj.

3. - Tot legea 76/2002 mai spune:
Art. 42.
...
(2) Nu beneficiazã de indemnizaţie de şomaj absolvenţii care, la data solicitãrii dreptului, urmeazã o formã de învãţãmânt.

4. - Se pare ca dvs., cand ati completat cererea pentru indemnizatia de somaj ca absolvent al facultatii, ati omis sa precizati ca la acea data urmati o alta forma de invatamant.
- S-ar putea sa restituiti indemnizatia de somaj incasata necuvenit.
- Eu v-as sfatui sa mergeti la Agentia de Somaj sa vedeti cum faceti sa rezolvati problema.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj absolvent master Justitiarul711 Justitiarul711 Unui absolvent de facultate care s-a inscris dupa absolvirea facultatii la cursurile de master la zi i s-a refuzat ajutorul de somaj pe motivul ca urmeaza ... (vezi toată discuția)
Pot obtine somaj? porumbelu porumbelu Sunt elev la o postliceala sanitara, privata, in anul 2. anul trecut, am facut in paralel si academia de muzica, dar din anul 2 am renuntat la muzica. Acum, ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj -- dana1307 dana1307 dosarul pentru acordarea indemnizatiei de somaj a fost depus la terminarea liceului in 2012, am primt o luna indemnizatie( am cerut sistarea indemizatiei , nu ... (vezi toată discuția)