avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Recalculare indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Recalculare indemnizatie de somaj

Buna ziua, dupa 12 luni de somaj incheiat in august 2011, mi se inmaneaza o decizie prin care mi se cer inapoi 8268 lei, considerati calcul eronat. In calculul initial a intrat si o suma compensatorie de la Romtelecom, pentru care s-a platit impozit, CAS, somaj si tot ce trebuie, sume considerabile de altfel.. Am avut dreptul la acea suma conform contractului colectiv de munca, deci a fost un venit care mi s-a cuvenit. Cum pot acum sa-l considere necuvenit si sa-l scoata din calcul ? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:58, 10 Octombrie 2011
Razvan Florescu:

1. Aveti dreptate. Nefiind jurist de profesie nu am avut in vedere toate amanuntele, asa cum ati avut dvs.

2. Eu am uitat sa vin cu completarea din HG 174/2002 de aprobare a Normelor de aplicare a Legii 76/2002.

3. Numai ca:
- art.14 din Norme a fost abrogat de OUG117/2010;
- Art.19.2 a fost modificat de HG 113/2011 (redau numai primul alineat) si arata astfel:
Art. 19.1
(1) Prin salariu de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, prevazut la art. 39 alin. (2) lit. b) din lege, se intelege baza lunara de calcul al contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj prevazuta la titlul IX 2 «Contributii sociale obligatorii» din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, pe ultimele 12 luni in care s-a realizat stagiul de cotizare.
...


se intelege baza lunara de calcul al contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj , spuneti dvs, in cazul acesta in luna iunie 2010 s-a platit somaj cat pentru toata suma primita, nu doar pentru salariu brut.

Daca va permite Codul fiscal solicitati angajatorului sa va restituie contributia la somaj retinuta ilegal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul somaj ContSters193525 ContSters193525 Va rog sa imi ziceti daca intru in somaj din 01.02.2013 se ia in calcul ianuarie 2013 unde sunt si cele trei salarii compensatorii pe care ni le acorda firma? (vezi toată discuția)
Calcul somaj ildyt ildyt Buna ziua, va rog sa-mi spuneti dupa care suma se calculeaza indemnizatia de somaj?? Pe CIM am un salar de 1670 iar contributia de 0,5% s-a platit la suma de ... (vezi toată discuția)
Conditii somaj florian_florina_anca florian_florina_anca Buna ziua!Am lucrat pana in septembrie 2010 avand o vechime de aproape 9 ani, iar apoi am ramas pe somaj timp de 9 luni.Am reinceput munca in aprilie 2012 pe o ... (vezi toată discuția)