Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contencios administrativ
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contencios administrativ

Am mai expus tema dar o reiau sub alta forma.Primaria Capitalei al carei angajat am fost (05.03.1988-2001) a eliberat colegilor mei de serviciu Adeverinte pentru gr. 2-a de munca ,nu la toti ci la cei care au fost pe faza pina in 2001,cind Directia de Investitii a fost desfintata iar noi o parte am fost trecuti in somaj.Prin 2010 am aflat de la un coleg ca a obtinut aceasta adeverinta si am depus si eu cerere pentru a-mi elibera si mie.Raspunsul a fost ca sau pierdut statele de salarii si nu pot sa dea curs cererii mele.Am incercat si la arhivele statului care au fost surprinsi de raspunsul dat dar atunci cand au luat legatura cu arhiva Primariei au primit acelasi raspuns pe care l-am primit telefonic.Intrebare,Pot sa-i dau in judecata in Contencios Administrativ? Am vorbit cu fostii colegi care au aceste adeverinte si i-am intrebat daca sunt dispusi sa vina in instanta ca martori si au fost de acod. Ce sanse credeti ca am si daca puteti sa-mi dati cateva sfaturi de specialitate,ca procedura ? Va multumesc anticipat.Mai am 3 ani pana la pensie si vroiam sa actionez de pe acum.S.V.
savuvirgil a scris:

Am mai expus tema dar o reiau sub alta forma.Primaria Capitalei al carei angajat am fost (05.03.1988-2001) a eliberat colegilor mei de serviciu Adeverinte pentru gr. 2-a de munca ,nu la toti ci la cei care au fost pe faza pina in 2001,cind Directia de Investitii a fost desfintata iar noi o parte am fost trecuti in somaj.Prin 2010 am aflat de la un coleg ca a obtinut aceasta adeverinta si am depus si eu cerere pentru a-mi elibera si mie.Raspunsul a fost ca sau pierdut statele de salarii si nu pot sa dea curs cererii mele.Am incercat si la arhivele statului care au fost surprinsi de raspunsul dat dar atunci cand au luat legatura cu arhiva Primariei au primit acelasi raspuns pe care l-am primit telefonic.Intrebare,Pot sa-i dau in judecata in Contencios Administrativ? Am vorbit cu fostii colegi care au aceste adeverinte si i-am intrebat daca sunt dispusi sa vina in instanta ca martori si au fost de acod. Ce sanse credeti ca am si daca puteti sa-mi dati cateva sfaturi de specialitate,ca procedura ? Va multumesc anticipat.Mai am 3 ani pana la pensie si vroiam sa actionez de pe acum.S.V.

1. Potrivit legii nr.554/2004 , orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de către o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluţionarea în termenul legal a unei cereri, se poate adresa instanţei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoaşterea dreptului pretins sau a interesului legitim şi repararea pagubei ce i-a fost cauzată.

2. Prin cererea adresata instantei , chemati în judecata Primaria, pentru ca, prin hotarârea ce se va pronunta sa fie obligata la eliberarea unei adeverinte din care sa rezulte ca in perioada respectiva ati lucrat in grupa a II- a de munca.
Va multumesc sunte-ti dragut ca intotdeauna ,S V