Forum Discuţii juridice Executare silită retragere de la licitatie
Discuție deschisă în Executare silită

retragere de la licitatie

ma-m inscris la o licitatie unde se vinde silit un imobil.
m-am razgandit intre timp si vreau sa nu mai particip. care este procedura de urmat?
aandrra a scris:

ma-m inscris la o licitatie unde se vinde silit un imobil.
m-am razgandit intre timp si vreau sa nu mai particip. care este procedura de urmat?

Conform disp. art.514 C.proc.civ.:"Dupa adjudecarea imobilului catre unul dintre participantii la licitatie, executorul, la cerere, va dispune restituirea cautiunilor depuse de ceilalti participanti..."
Pentru a nu pierde garantia de participare la lictatie trebuie sa participati dar sa nu licitati iar apoi sa solicitati restituirea garantiei.
ContSters145448, utilizator
xerex a scris:

Pentru a nu pierde garantia de participare la lictatie trebuie sa participati dar sa nu licitati iar apoi sa solicitati restituirea garantiei.

Cred ca gresiti.
Garantia de participare la licitatie nu se poate pierde decat de adjudecar, daca nu plateste pretul adjudecarii si daca se vinde ulterior imobilul la un pret mai mic si doar pentru diferenta de pret si eventualele cheltuieli pentru revanzare la licitatie publica.

Dna, solicitati executorului sa va scrie pe recipisa ca puteti retrage cautiunea.